Рідна мова - барвінковаТворчі роботи
Мамині (бабусині) руки

Складання привітання

Проводимо зимові канікули з користю!
Диктант 1
 Подвиги
 Серед добрих вчинків є сміливі і благородні. На них здатна людина відважна, рішуча, добра і чесна. Такі вчинки називають подвигами. Про них складають пісні, казки, легенди. Подвиги здійснюють захисники Вітчизни, борці за правду. А чи бувають мирні подвиги? Так, і вони не менш вагомі. Мандрівники ризикують життям і відкривають нові землі. Лікарі роблять складні операції і дарують людям щастя жити. Пожежники рятують оселі та ліси від вогню. Людей, які здійснюють подвиги, називають героями. Слава героям! (76 слів) 
Диктант 2 
Джýра 
Запорожці мали дуже гарний звичай залучати молодь до козацької справи ще з дитинства. Біля всякого статечного козака був один або кілька молоденьких хлопців. Вони звалися джýрами. Джура доглядав за конем та 16 зброєю свого наставника, супроводжував його в походах. Навіть у боях ставав у пригоді. Цим хлопцям доводилось під час свого юнацького життя зазнавати всяких пригод та небезпеки. Коли ставали дорослими, вони вправно володіли рушницею і шаблею, розумілися у військовій справі. Згодом джури ставали найзавзятішими козаками. (76 слів) (За А. Кащенком) 

Диктант 3 
 Людина в середньому читає два слова за секунду. Якби вона читала по дванадцять годин на добу, то їй під силу подолати за рік три мільйони слів. А 27 це близько чотирьохсот книжок середнього обсягу. Тобі не важко порахувати, скільки прочитає такий книголюб протягом п’ятдесяти років. Він отримає насолоду від знайомства з двадцятьма тисячами книжок. Але людина не може проводити за читанням по дванадцять годин на добу. У неї є багато інших важливих справ. Та якщо читати дві години в день, то за все своє життя можна подолати більше трьох тисяч книг. (90 слів) (З книги-календаря «Дванадцять місяців») 
Диктант 4 
Про акуратність
 Ми не питаємо тебе, чи прибираєш ти свою кімнату. Ми знаємо, що кожен хлопчик і кожна дівчинка можуть покласти свої речі на місце, підмести підлогу, винести сміття, полити квіти, вигуляти собаку, погодувати кішку. Але ми знаємо хлопчика, який уміє значно більше. Акуратний той учень, який завжди додержується порядку. Вчасно й ретельно все виконує, ніколи не запізнюється на уроки. Щоденно чистить взуття й одяг, піклується про гігієну свого тіла. У нього в зошитах немає плям, книжки чисті, обгорнуті. Чи вважаєш ти себе акуратним? Намагайся робити так, щоб ним бути. (90 слів) (З книжки «Журавлик»)
Диктант 5
БАТЬКІВСЬКИЙ ПОРІГ
Рідна домівка... У цих словах усі людські сподівання.
Про власну хату співано в багатьох піснях. Тільки в рідних стінах людина почуває себе господарем.
Наші предки, заселяючи нові землі, вибирали мальовничі місця. Ці місця були біля води, з багатими угіддями, зручні для оборони від ворога. Адже там мали постійно жити їхні родини.
У народі говорять, що кожна людина за життя повинна спорудити дім, посадити дерево, виростити дитину.
Сосновий ліс
У сосновому лісі приємно пахне смолою. Сосни стоять вільно - прямі, як колони. Стовбури їх знизу гладенькі, а ближче до верхівки бічні гілки утворюють крону. У сосни хвоя держиться на гілках два роки, а потім опадає. Ці дерева потребують багато світла і не переносять затінку.
                 
Сосна росте в різних кліматичних і ґрунтових умовах — і на пісках, і на родючих ґрунтах, і на болотах. Переносить сосна і суворий клімат Крайньої Півночі.
Сосновий ліс дезінфікує повітря. Сосна випаровує особливі речовини - терпени, які знищують багато мікробів.
Диктант 6
Калина
Стоїть при дорозі калина. Хто йде, той милується нею. Гарна вона кожної пори року. Навесні вбирається калина у смарагдове листя з білим мереживом квіток. Духмяні, запашні квіти милують око. Згодом на місці суцвіть з’являться важкі кетяги, зарум’яняться.
А прийде осінь - не мине й калини, прибереже для неї найчарівніші барви. Навіть зима не насмілиться зірвати це чудове намисто. Обережно притрусить його сніжком, і стане воно цілющим.
Так і стоїть калина, гостинно пригощає ягідками пташок і перехожих.
Диктант 7
Червона калина
Зустріла вона мене морозної днини на сивому від інею узліссі. Хитнула червонястими кетягами, опущеними вітами.
Замилувався я кров'янистими кульками, відщипнув одну і скуштував. І разом з відчуттям кисло-терпкого смаку я відчув повагу до калини. Пригадав, як у дитинстві оповідав дідусь: коли в зимовому лісі захочеться пити, треба відшукати калиновий кущ — сік ягід так добре вгамовує спрагу.
І ще одна благородна властивіcть калинових ягід. Вони лікують різні недуги, в тому числі — хвороби серця.
Скільки пісень про неї співано! А як гарно співає калинова сопілка в умілих руках!
Прекрасний калиновий кущ і в цвітінні. Глянеш здалеку і бачиш не кущ, а милу дівочу голівку, запнуту білою легенькою хустиною.
Диктант 8
Весна йде
Ведмежатко ніяк не могло розібрати, що це таке. А всі в лісі знали, що то весняні струмки. Значить, весна була вже десь близько за горами. І гори ніби почали коливатися. То сніг на них танув і стікав униз потоками..
Потім зашуміло щось угорі в блакитнім небі. Вертали додому гуси з чужих країн. Вони так раділи! Широко-широко розправляли свої крила і ґелґотали.
Як тільки полинули гуси, гори зітхнули радісно. І враз почали витикатися з землі трави. На деревах повизирали пуп'янки.
А потім щось зашаруділозаграло внизу. То дзеленькали дзвіночки по череді.

Диктант 9
Найвеселіший місяць - травень
Прислухайтесь до пташиного хору в лісах, парках, садках. На різні голоси славлять весну дрозди, коноплянки, вівчарики, щиглики та інше голосисте царство. А он здалеку озвалася іволга. Десь гучно закувала зозуля. Та найгучніший голос у соловейка. Серед свіжого листя кущів затаївся цей невтомний співак, і чути його чистий голос далеко-далеко.
Навіть он в озері завзято змагаються в своїх співах жаби. Буйно піднімаються хліба, трави, а над ними, мов чорні стріли, шугають ластівки. Здається, вони ніколи й не відпочивають.
Насувається здалеку темна хмара. Загуркотів перший, весняний, травневий грім. Мабуть, дощ буде!

Диктант 10
ОСІНЬ 

Від краю до краю затягнули небо густі сірі хмари. З них сіє дрібний дощ. Від холоду жовтіють трави, в’януть квіти.  Я милуюся барвами осені. Ось берізки розпустили свої золотаві косиці. Великі жовті брилі одягли ясени, в’язи. Серед зеленої хвої сосни яскравим вогнищем палає дика груша.  Тремтять холодними вогниками оранжеві листки на осиці.  Листочки летять у повітрі і тихенько лягають на землю. (62 слова)

Диктант 11 
ПОЄДИНОК 
У величезному гнізді чути писк лелеченят. Що їм спека? Над ними парасолькою напнулися материнські крила! Перекотить трохи сонце, переступить і лелека. Так рухаються вони кожен по своїй орбіті. Аж коли на гніздо впадуть довжелезні рятівні тіні, можна перепочити лелеці й злітати за кормом для пташенят.  І лелека чекає. Терпнуть ноги. Безсило опускаються крила. А сонце крає материнське серце. Так щодня у спеку сонце і лелека ведуть поєдинок. І любов матері перемагає. (72 слова)

Диктант 12 
СОЙКА
Чудовий ліс у вересні! Розфарбувала його осінь різними кольорами.  Тиша. Раптом зовсім близько пролетіла сойка. Сіла на пеньок. У дзьобі вона тримала жолудь. Я тихенько сховався за дерево. Що вона робитиме? А сойка огляділась і давай ховати жолудь під коріння. Та це вона на зиму за-паси робить! Часто сойка їх так і не знаходить. А навесні жолудь проросте. З нього маленький дубок буде. (64 слова

Диктант 13 
Степи
  Степи нашої країни дуже видозмінені. Внаслідок обробітку грунту , сінокосіння , створення лісосмуг дуже змінилися рослинний і грунтовий покрив, тваринний світ. Рослинний покрив значною мірою замінений посівами озимої і ярої пшениці, кукурудзи , соняшнику , проса, розвинуто баштанництво і садівництво, в заплавах – овочівництво. 
Фауна степів немає нічого спільного з фауною лісової зони , проте лисицю, вовка барсука можна зустріти всюди. Серед гризунів найпоширеніші ховрахи. Часто зустрічаються полівка, хом'як, тушканчик, степовий тхір. 
З птахів характерні жайворонок, дрохва, степовий орел, перепел, степовий лунь. 
У степах основну господарську цінність являють орні землі, сінокоси і водні ресурси.
 


Списування
 ДЕ РАКИ ЗИМУЮТЬ
Я вирішив подивитися: де ж раки зимують? Ударили перші морози. На озері утворилася тонка шкоринка льоду.
Друзі допомагають мені одягти гідрокостюм і розбивають лід біля берега. Під водою похмуро і холодно. Пливу вглиб. Починається глибока яма, і на її дні пухкий шар мулу, на якому видно горбки.
Раптом горбки починають ворушитися і витягуються довгі вуса, показуються намистинки очей. Раки лежать стрункими рядами, потопають у мулі по самі очі. Варто було злегка зачепити раків, як вони схоплюються зі свого ліжка і рятуються втечею. Але тільки я відпливаю вбік, і раки знову повертаються на дно ями.

 РІДКІСНА ГОСТЯ
Діти жили в селі недалеко від лісу. На узліссі під ялинкою вони влаштували пташину їдальню. Гілки ялини захищали годівницю від завірюхи. їжу для птахів діти готували з осені. Сьогодні діти йшли вузькою стежиною відвідати друзів. На скатертині снігу видно лисячі, пташині сліди. У будиночку вже снідала синиця. З гущавини лісу летіла до годівниці зграйка щиглів. Раптом на верхівці ялини з’явилася білка. Звірятко огляділося навкруги і стрибнуло на пташиний будиночок. Рідкісна гостя вправно стала об’їдати ягідки з горобини.
КАЛИНА
Ми живемо в Україні і любимо її гарну і співучу мову, її прекрасних людей, її пишну природу. Наша земля красива і щедра. Росте і жито, і городина, цвітуть квіти, дзюркочуть річечки. Але особливу любов викликає у нас калина.
Росте вона по тінистих лісах, в гаях і дібровах, на схилах, на узліссі, на лісових галявинах. Садять калину і біля хати, щоб весною білим цвітом милувала, а взимку від застуди лікувала.
Матеріал для перевірки: текст обсягом 80-90 слів, насиченийорфограмами на вивчені правила. 
Влітку значно збільшується загроза пожеж у лісі, полі, на луках. Тому не дозволяється розпалювати багаття в лісі, коли стоїть суха, спекотна погода. Тим, хто збирається розкладати вогнище, слід дотримуватись певних правил. Місце для нього треба обирати не ближче п’ятдесяти метрів від хвойних дерев. Щоб вогонь не розповсюджувався, місцевість довкола треба розчистити від сухої трави, гілок і обкопати або посипати піском. 28 Згасле вогнище заливається водою або засипається землею чи піском. Щоразу перед тим як покинути місце відпочинку, слід уважно перевірити, чи не залишились тліючі жаринки. Здебільшого саме вони стають причиною пожежі. (90 слів) (З книги-календаря «Дванадцять місяців»)
Книги
 Багато захоплюючих книжок написали для вас письменники і вчені. З них ви можете дізнатися про кращих людей нашого народу. Книжки вчать любити нашу Україну, бути її патріотами. Книги є джерелом знань, вірним учителем. Вони відповідають на різні запитання, доповнюють ваші знання. Книги ознайомлюють вас з історією та літературою, географією та природознавством, фізикою та хімією. Одні з них розповідають про далеке минуле, а інші повідають вам про сучасне життя. Любіть і бережіть книги! Завжди пам’ятайте, що вони ваші найкращі друзі. (80 слів) (За О. Гончарем)Творчі роботи
" Лісовий лікар"


 квітень - 2018


Диктанти 3 клас
Батьківщина

Україна — це моя рідна земля. Вона розбуджена бурхливою грозою. Красива й уквітчана ця земля весною. Щедра і різнобарвна восени. Строга і засніжена зимою. Солодка і пахуча в теплі літні дні. Понад дорогами стоять явори багатирями. Високі гори вдивляються в синю височінь. Сивовусий Дніпро пливе через усю українську землю. Він поспішає розказати Чорному морю про гостинність її народу. (59 слів)

Верба диктант

Верба. Звичайне собі дерево. Але скільки з ним пов’язано цікавих історій!
Верба стала своєрідним символом українського народу. Великий Кобзар на засланні в далекій Орській фортеці висадив саме вербову гілочку. Він доглядав її, оберігав від пекучого проміння сонця. Ця тоненька гілочка нагадувала йому рідну, улюблену Україну. На знак великої поваги до Тараса Григоровича Шевченка казахський народ оберігає ту вербу і сьогодні.

Весна у лісі

Радісна, гомінка і пахуча весна. Дзвінко співають птахи. Теплий вітер пробігає у верховітті. З’явилися паростки молодої трави. Голубими та білими пролісками вкрилися галявинки. Збігали по купинках мурашки. Вилетіли із зимового притулку перші джмелі.
Ліс одягається в зелене вбрання. Скоро зацвіте на узліссі черемха. Защебе- чуть дзвінкоголосі солов’ї. Прилетять і закують зозулі.
Гарна, радісна, весела весна в лісі! (59 слів)

Весна

Весною ми пішли до лісу. Зійшло сонце. Подихнув легенький вітерець. Всі дерева в лісі заспівали. Кожне співало свою пісню. Береза співала ніжну пісню, а горобина – сумну. У дуба була мужня пісня, а у верби задумлива. Ось які пісні ми почули.

Голос жайворонка

Маленька пташка, як грудка землі, низько висіла над полем. Тріпала крильцями на місці напружено. Часто і важко тягнула вгору невидиму струну від землі аж до неба. Струна тремтіла і гурчала.
Тоді, скінчивши, падала тихо вниз, натягала другу з неба на землю. Єднала небо з землею в голосну арфу і грала на струнах симфонію поля. (56 слів)

Диктант на тему травень

Травень – місяць квітів і пісень. Усе на землі замаяне зеленню. Усе радіє теплому сонцю. Літають у своїх клопотах бджоли. Прокинулись птахи. У гаях витьохкують солов’ї. щедро лічить усім довгі літа зозуля. Жайворонок піснею зустрічає новий день. Після теплих дощів розквітає в небі барвиста райдуга

Їжаки

Під ялинкою Михась знайшов гніздо їжачків. У ньому було четверо малят. Через п’ять днів Михась вирішив навідати їх. Цікаво, як живуть їжачки?

На стежці хлопчик побачив мертву їжачиху. Хтось загриз її. Підійшов Михась до гнізда. Там на м’якій купині лежали голодні їжаченята.
Щодня носив Михась їжачкам молоко і хліб. Звірятка брали їжу з рук. Так Михась виходив своїх їжаченят. (60 слів)

Клен

Проснувся клен. Відчув, що весна наближається. Вона йде полями. А ластівки на крилах несуть її барвисті стрічки. Зітхнув клен, розправив плечі. Зазеленіли на ньому бруньки.

Ліс

Добре пригріває вже весняне сонечко. Підсихає в лісі земля. Все навколо оживає.
Веселіше співають птахи. Їх уже багато прилетіло. Набубнявіли пуп’янки на галузках. Полетів перший метелик. Це кропивниця.

Повилазили мурашки — й одразу до роботи. Вони знищують лісових шкідників. І цим допомагають зберігати ліс.

А хто це гріється на камінчику? Ящірка. Вона теж корисна.

Літо

Хотілося мені літо побачити. Яке воно? Дідусь обіцяв показати. Цілими днями я ходив сам не свій. Коли це вже дід мені літо покаже? Та ось одного разу дід наказав збиратися. Вирушили тією дорогою, що вела в поле. Яку ж красу я побачив! Тут і лан квітучих соняхів, і густа кукурудза, і зелений горох, і біла гречка, і море пшениці. Так ось воно яке літо! (64 слова)

Початок гарного літа

Засяяло у барвистому травневому вінку біле мереживо. Це весна передає червню чародійні ключі від щедрого літа. Кучеряві діброви мліють від веселих барв великого свята природи.

У густих верболозах не втихають солов’ї. На тихе плесо річки випливає качина сімейка.

Жовтим букетом пишається болотяне верболіззя. Пишні луги пропахли медовим ароматом. Бавляться на них метелики з самого ранку й до смеркання. (60 слів)

Прилетіли лелеки

Біля Миколчиного будинку росло високе дерево. На ньому влаштували гніздо лелеки.

Миколка любив спостерігати за красивими птахами. Спочатку лелека сиділа у гнізді — насиджувала яйця. Потім вилупились пташенята. Миколка бачив, як батьки турбувалися про них.

Щодня лелеки літали на болото, ловили там жаб, вужів і приносили своїм пташенятам. А вечорами птахи стояли на краю гнізда й відпочивали. (57 слів)

Про Петрика

Петрик ішов стежкою в саду. Бачить, біжить назустріч кудлатий собака. Петрик злякався. Хотів тікати. Раптом до нього притулилося кошеня. Воно підняло голову і жалібно нявчить. Петрик взяв кошеня на руки, розгнівався на собаку і пішов йому назустріч. Собака злякався і утік.

Про сім'ю ведмежат

На осяяну сонцем лісову галявину вивела ведмедиха своїх маленьких ведмежат. Зупинилась. Чи все спокійно в лісі?

Туляться до матері маленькі ведмежата. Страшно їм у величезному лісі. Лише недавно вибралися з теплого барлога. Прислухаються ведмежата, як шумить вітер у верховітті дерев. На висохлій сосновій гілці дятел вистукує барабанний дріб.

Будуть ведмежата звикати тепер до рідного лісу, гратися, кататися по м’яких купинах і лазити на дерева. (66 слів)

 
Рідна Батьківщина

Рідний край! Дорога серцю земля батьків і дідів наших. Безмежні степи, зелені ліси, блакитні небеса. Хіба є на світі щось дорожче за Вітчизну?

Вулиця в пишних каштанах і кленах. По ній ти щодня ходиш до школи.

Зі стежки до школи, з шкільної парти, з першої картинки в абетці, з берізки біля хати починається твоя Батьківщина. (55 слів)

ІІ семестр
Наша Україна
Широко простяглася нашарідна країнарекрасні її землі.
Відкраю докраю наїї просторах визріває золотиста пшениця.Зеленіють безмежні поля цукрових буряківюбо вітають нас золотими шапками стрункі соняшникиітер розчісує коси пишної кукурудзиа степових просторах розгулюють великі стада худобиапашні сади оточують наші міста і селалискучі рейки залізниць густою сіткою вкривають землі Україниагато в Україні заводів, фабрик, електричних станцій.
Любіть на бережіть свою Україну!
(71 слово)
Текст для списування ( 3 клас, І семестр)
Волошка
     Волошка – здавна ніжна улюблениця українських дівчат. Вона уславилася своїм незрівнянним синім кольором. Волошки у житті – це клаптик блакитного неба серед хлібів. У народних піснях захоплено оспівується дивна краса цієї квітки. Неповторними пахощами сповнюють волошки чудову прозу багатьох українських письменників.
      Є в Україні і назви поселень – Волошки, Волошкове. Добре відомі цілющі властивості цієї рослини. Використовується волошка і як барвник. ( 60 слів)


Текст для списування ( 3 клас, ІІ семестр)

Асканія – Нова
         Заповідник Асканія – Нова розташований у Херсонській області. Це один з найперших заповідників у нашій країні. Асканійський степ є унікальною природною пам’яткою і має величезну наукову цінність. Площа заповідника - одинадцять тисяч гектарів.
         У степу росте ковила, типчак, пирій. Живуть тут лисиці, тхори, ховрахи, зайці, антилопи, олені, страуси. В ботанічному саду ростуть рослини з усього світу.
Літня пораОсобливе почуття охоплює нас, коли в гарячу літню пору приходимо в поле. Скільки довкола простору, світла! Від обрію до обрію вітер котить золоті хвилі зернових. Десь перегукуються перепілки. Степове повітря сповнене солодкого запаху дозрілого колосся. По обидва боки вузької польової дороги в’ється яскрава жива стрічка з квітів. Віють з поля чудові пахощі стиглого зерна та польових квітів. Цей аромат приваблює бджіл та метеликів. (68 слів)
ЛастівкиБув теплий сонячний ранок. У відчинені двері до нашої кімнати залетіли дві ластівки. Покружляли і вилетіли. Потім з’явилися ще декілька разів. Дзвіночками розсипався їхній веселий щебет. У куточку кімнати ластівки зліпили гніздо. Там вони вивели пташенят.
Ластівки дуже працьовиті й охайні. У їхньому гнізді завжди чистенько. У дзьобиках вони виносять сміття на подвір’я. Влітають до кімнати через відчинене вікно. (60 слів)

Творчі роботи

Складаємо загадки
Пора року теплесенька,
вона дуже гарнесенька.
Все у гарному співі,
і зацвітає шипшина.
І міленькі проліски,
і пухнасті котики
вилізли уже.
Проводжає білу зиму
і впускає ясне літо. 
Хто вона така?
Знає дітвора.( Весна)
Ольга Колотуша
Опис соняшника
 


 Складаємо казки Літо красне, гарнеє
Літня пора року гарна і сонячна. Хто не любить літо? Влітку на небі може бути райдуга. Всюди світяться ромашки і півники, річка блищить сонячними променями, плавають рибки.
Настуся гуляла по гаю біля села і дивилася а райдугу. Бігала дівчинка по берегу річки і ховалася у високій траві. Так приємно дивитися на ніжні кольори, які відбиваються у воді. Навкруги зелені дерева, а там десь ліс видно. Небо голубе і чисте, майже без хмаринок. Пташки літають і солов"ї співають.У траві сховався коник - стрибунець. Бджілка і пухнасий джмелик збирають нектар з тюльпанів. Маленький їжачак сховався під кущиком і метелик пролетів над ромашкою.
Яке ж все красиве: райдуга, і дощик, і річка, і пташки, і комахи, і маленький їжачок! Все навкруги гарне, неповторне. І кому не подобається літо?
Колотуша Ольга
Веселка
Одного разу дівчинка пішла до річки.Там вона побачила поле різнманітних квітів: ромашки, дзвоники, маки, кульбаби та інші різнокольорові квіточки. А в небі після теплого, літнього дощику зависла над землею веселка. Дівчинка дуже зраділа, що побачила таку красу. Адже не кожного дня можна побачити, як сім кольорів веселки переливаються на ясному сонечку.
Дмитрієва Дар"я


Веселка і Маринка
Одного разу Маринка вирушила з батьками на пікнік за місто до озера.Погода була чудова: світила яскраве сонечко, співали птахи, блакитне небо простиралося над головою. Біля озера тато Маринки розташував намет, а мама накрила стіл. Маринка із задоволенням допомагала мамі готувати бутерброди, наливати сік. Родина насолоджувалась відпочинком на природі. Аж раптом здійнявся вітер, хмари затягли небо і пішов рясний дощ. Сім"я ледь встигла сховатися в наметі. Дощ на щастя йшов недовго, а з - за хмар визирнуло сонечко. Маринка зраділа і побігла босоніж по росяній траві до озера. І раптом над головою вона побачила кольорову веселку. "Мамо! Тату! Дивіться, яка краса!"-радісно вигукнула дівчинка. Цього дня Маринка побачила веселку вперше і була дуже щасливою!
Довбиш Кирило


Весна
Як гарно весною! Усе навесні розцвітає. З -під снігу з"являються перші квіточки.А на небі можна побачити райдугу. Сонечко вище та вище! З теплих країв прилітають пташки. Квіти дуже гарні весною. Дівчинка прийшла подивитися, як озеро блищить на сонечку. Дерева одягнули свої зелені сукні та готові зустрічати весну. Адже вона вже наступає на п"яти!
Литвяк Анастасія21 лютого - Міжнародний день рідної мовиОй, яка чудова,
Світла і багата
Українська мова,
Мова мами й тата!
                         М. Підгірянка   
             
   В Міжнародний день рідної мови в 3 – В класі був проведений бібліотечний урок «Диво калинове, рідна наша мова».
   Діти дізналися про історію виникнення української мови, читали оповідання та розповідали вірші про рідну мову, демонстрували свої малюнки.
   Урок пройшов цікаво та пізнавально!


Наша творчість!
Складаємо казки


Хвала рукам, що хлібом пахнуть!
Творчі завдання з української мови
Правопис слів з ненаголошеними [е][и]
Щоб дізнатися як правильно писати слова з ненаголошеними голосними звуками [е] та [и] треба
 • змінити слово так, щоб ненаголошений звук став наголошеним. Напиклад: зерно́-зе́рна;
 • дібрати синоніми з наголошеним звуком. Напиклад: пеньо́к-пень, риба́лка-ри́бний.
Тренувальні вправи
 1. Спиши, вставляючи пропущені букви. До кожного слова добери перевірне.
Л..бединий – …, в..шневий – …, ц..гляний – …, ч..рвневий – …, бл..скучий – …, п..ро – …, ст…бло – …, кр..ло – …, ч..сло – …, ст..пи – …, гр..би – …, с..ло – …, л..сиця – … .
 1. Спиши, вставляючи пропущені букви. До кожного слова добери перевірне.
Кр..хкий – …, гл..бокий – …, в..сна – …, з..ма – …, в..рба – …, в..сло – …, ц..гляний – …, кр..хкий – …, т..мніє – … .
 1. Спиши, вставляючи пропущені букви.
З..рно зібране. З..мля йде на спочинок. Т..хенько шумить вітер, співаючи свою сумну осінню пісню. А у садах ще кипить робта. М..довим ароматом пахнуть груші. Ще в..сять на гілках пізні сорти яблук, с..ніють між з..леним листям товстобокі сл..вки, зв..сають в..ликі грона винограду.
 1. Спиши, вставляючи пропущені букви.
До с..ла летить ст..повий орел. Він має в..еличезні крила. Одним помахом крил орел піднявся на д..сяток метрів. Х..жак шукає їжу. Пташки поховалися. Стало т..мніти. Орел їжі не знайшов. С..рдитий полетів до моря.
 • Виконай звуко-буквений аналіз виділених слів.
 • Звуки [дз], [дз’] на письмі позначає буквосполучення дз, а звук [дж] – буквосполучення дж.
 • При переносі слів буквосполучення дздж розривати не можна.
 • Буква щ позначає два звуки: [ш] та [ч].
Тренувальні вправи
 1. Спиши, вставляючи пропущені букви.
Лісові дзвіночки
Дівчинка Олеся була в лісі. Аж чує щось (з, дз)венить. Прислухалася. А то лісові (з, дз)віночки. Хто ж це (з, дз)вонить тими (з, дз)віночками?
(Дз, З)аглядає Оленка в с(и, е)неньку квіточку. Аж там (дз, з)олоті б(дж, ж)ілки-трудівнички солодкий м(и, е)док беруть.
 • Добери і запиши перевірні слова до виділених слів.
 1. Спиши, поділяючи слова для переносу.
Родзинки, кукурудза, сиджу, дзюрчить, подзвонив, ґудзик, бджоляр, джинси.
 1. Прочитай загадки-добавлянки і відгадай їх.
Кличе учнів на урок
гучно й весело …
Вода холодна струменить
усіх нас хоче напоїть.
Воно поблискує, мов скло,
прозоре й чисте …
Біля гаю хатку має
і нектар з квіток збирає.
Кружляє цілий день мала.
Здогадались, хто?…
Над квітками він літає,
гучно крилами махає,
що аж втік метелик.
Ви впізнали, хто це? …
Довідка: джерело, дзвінок, бджола, джмелик.
 • Виконай звуко-буквений аналіз слів-відгадок.
 1. Із поданих слів спочатку випиши ті, в яких букв більше, ніж звуків, а потім – ті, в яких звуків більше, ніж букв.
Джміль, олівець, кукурудза, їжа, лящ, щука, дзиґа, дощ, борщ, малює, джерело.
 1. Прочитай текст і спиши його.
Молоденький щиглик облюбував наш сад. Щовечора прилітав птах і весело щебетав. А потім він зник. Щодня ми виглядали його, та марно. Пройшло декілька днів і щиглик повернувся, але не сам, а з щиглихою. Нашому щастю не було меж. Щебет пташок лунав на весь сад.
 • Підкресли слова з буквою щ.
 • Виконай звуко-буквений аналіз виділених слів.
 1. Прочитай текст.
Український віночок – неповторний символ України, а його плетіння – своєрідна наука. Потрібно знати, з яких квітів і коли плести, яке зілля з якими вплітати. Тоді віночок стане оберегом, берегтиме від зла.
До в..ночка вплітают..: мал..ву, чорнобривці, барв..нок, волошку, мак, калину, безсмертник, деревій, незабудки, л..бисток, ромашку, хміл.. . Кожна з цих рослин має л..карські властивості.
 • Спиши другий абзац, уставляючи пропущені букви.
 • Виконай звуко-буквений аналіз виділеного слова.
 • Буква ь позначає м’якість попереднього приголосного звука.
 • Під час переносу буква ь залишається з попередньою буквою.
 • Буквосполучення ьо при переносі розривати не можна.
Тренувальні вправи
 1. Спиши, вставляючи пропущені букви.
С..годні видався погожий ден..ок. По син..ому небу пливли білі хмаринки. В осінн..ому повітрі літало тонен..ке павутиння. Виводив у парку прощал..ну пісен..ку дрізд.
 1. Запиши слова, і поділи їх для переносу, де це можливо.
Льотчик, льон, сьомий, рульовий, працьовитий, льох, сльози, тіньовий, мальований, польовий, тюльпан, опеньки, лялька, кицька, маленький, мальви.
 • Виконай звуко-буквений аналіз виділених слів.
 1. Прочитай текст.
На узбережжі Чорного моря розташовані спортивні табори для школярів. Відпочинок тут поєднують із заняттями фізкультурою та спортом, щоденними тренуваннями. Чисте повітря, фізичні навантаження, плавання, спортивні змагання сприяють зміцненню здоров’я молоді.
 • Випиши слова з подовженими приголосними звуками, поділяючи їх на склади ля переносу.
 • Виконай звуко-буквений аналіз виділених слів.
 1. Утвори та запиши слова, додавши останній склад.
Чита..                         смі..                            вугі..
малюва..                    взу..                            зі..
оповіда..                    пла..                           гі..
навча..                       бага..                          бади..
 • Слова першого стовпчика поділи рисками на склади для переносу.
 • Виконай звуко-буквений аналіз слів другого стовпчика.
 • З одним із слів третього стовпчика склади і запиши речення.
 1. Спиши текст, уставляючи слова з довідки.
На … ріс старий дуб. Розлоге … було густо вкрите брунатним листям. Навкруги розносилося його тихе … . Міцне … дуба випиналось із землі, густо вкритої рудим листям та жолудями. Тому дикі кабани часто навідувалися сюди, щоб поласувати смакотою.
Довідка: гілля, коріння, узліссі, шарудіння.
 1. Спиши, вставляючи потрібні букви.
Споживан..я в їжу овочів та фруктів, соків, ягідних морсів сприяє підвищен..ю імунітету людини. Активний відпочинок на свіжому повітрі, регулярні занят..я спортом зміцнюють організм, покращують самопочут..я, запобігають захворюван..ям.
АПОСТРОФ
 • Апостроф ставиться після букв б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї, які позначають по два звуки [й’а], [й’у], [й’е], [й’і].
 • Під час переносу з рядка в рядок апостроф не відривають від попередньої букви.
Тренувальні вправи
 1. Прочитай словосполучення. Заміни їх за зразком.
Спів солов’я – …, будинок з дерева – …, грунт з торфу – …, стріха з соломи – …, квакання жаби – … .
Зразок. Спів солов’я – солов’їний спів.
 1. Спиши, вставляючи апостроф, якщо потрібно.
Сім..я, мор..як, пір..я, бур..ян, здоров..я, св..ято, матір..ю, п..ятниця, п..юре, п..ють, п..чиво, в..юн, історі..я, ім..я, здоров..я, верхів..я, р..ятувати, хом..як, бур..як.
 • Слова з апострофом поділи рисками на склади.
 1. Спиши, вставляючи пропущені орфограми.
Подвір..я
Наше подвір..я в..лике. Валер..ян і Улянка випололи на н..ому бур..ян. Потім розбили квітник. Посіяли насі..я квітів. Хлоп..ята розчистили майданчик. Там усі ми граємо в м..яча. Вес..ло і гарно на нашому подвір..ї.
В_села сімейка
Минулої в_сни у нас під дахом оселилася в_села гороб_яча сім_я. Наносили дорослі горо_ці багато пір_їнок і прутиків. Вилупилося у гніздечку п_ятеро голуб_яток. Дз_обики у них жовті, а замість пір_ячка у пташенят тільки ріден_кий пушок.
 • Виконай звуко-буквений аналіз виділених слів.
ІМЕННИК
Іменники – це слова, які називають предмети та відповідають на питання хто? що?
Тренувальні вправи
 1. Прочитай текст
Готується до зими тваринне царство. Роблять запаси білочки й бобри. Облаштовують нори миші й борсуки. Готується до зимової сплячки їжак.
А щодо зайця, то в нього турботи не тільки про житло і їжу, а й про власну шубку – з першим снігом треба міняти сіру на білу, щоб мисливці не вгледіли, щоб лисиця чи вовк не спіймали.
 • Спиши перший абзац. Виконай звуко-буквений аналіз виділеного слова.
 • Випиши з тексту іменники за зразком.
Зразок. (Хто?) Білочки, …, …, …, … .
(Що?) Царство, …, …, … .
 1. Назви предметів заміни за зразком.
Однина          Множина                 Множина                 Однина
гриб                гриби                         зайці                           заєць
кут                  …                               книжки                      …
птах                …                               корови                       …
олівець           …                               огірки                        …
стіл                 …                               зошити                      …
будинок         …
 1. До слів, які відповідають на питання хто? добери слова, які відповідають на питання що?
Зразок. Пекар – пекарня.
Садівник – …, двірник – …, фокусник – …, льотчик – …, майстер – …, шахтар – …, футболіст – …
 1. До слів, які відповідають на питання що? добери слова, які відповідають на питання хто?
Зразок. Ліс – лісник.
Школа – …, море – …, лікарня – …, міліція – …, комбайн – …, бібліотека – …, літак – … .
 1. Спиши, вставляючи потрібні за змістом іменники.
Знову завітала до нас холодна _____. Все навкруги вона вкрила пухнастим _____. Тільки _____ і _____ стоять зеленими. Дуже раді зимі _____ . Вони ліплять снігову _____, катаються на _____ і _____ .
ВЕЛИКА БУКВА ПИШЕТЬСЯ:
 • В іменах, прізвищах та по батькові людей.
 • В кличках тварин.
 • В назвах міст, сіл, річок.
 • В назвах вулиць, площ і майданів.
 1. Утвори назви міст від назв мешканців.
Зразок: Лвів’янин – Львів.
Харків’янин – …, чернігівець – …, одесит – …, донеччанин – …, хмельничанин – … .
 1. Добери по кілька назв до кожної групи слів.
Міста: …, …, …, …, … .
Ріки: …, …, …, …, … .
Села: …, …, …, …, … .
Письменники: …, …, …, …, … .
 1. Прочитай лист дівчинки, яка хоче з тобою познайомитися.
Добрий день! Я – Іринка Петренко. Живу на Хмельниччині, у старовинному місті Кам’янець-Подільський на вулиці Північній. За красу і неповторність моє місто називають перлиною Поділля. Через моє місто протікає річка Смотрич. На її берегах розташовані села Шутнівці, Цвіклівці, Устя.
У мене є подруга Марічка. Вона живе на вулиці Соборній. Ми хочемо з вами товаришувати.
 • За зразком листа, який написала Іринка, склади і запиши свій лист.
ПРИКМЕТНИК
Прикметники – це слова, які називають ознаки предметів та відповідають на питання: який? яка? яке? які? чий? чия? чиє? чиї?
Тренувальні вправи
 1. Прочитай текст.
Обереги – давні добрі символи нашого народу. Їхнє коріння сягає глибини століть. Здавна живуть мамина пісня, татова хата, дідусева казка, бабусина вишивка. Оберігайте традиції минулого! З любов’ю й теплом ставтесь до народних символів.
 • Випиши з тексту іменники, та зв’язані з ними за змістом прикметники за зразком.
Зразок. Обереги (які?) давні, добрі.
Пісня (яка?) …, хата (яка?) …, вишивка (яка?) …, казка (яка?) …, символи (які?) … .
 1. До поданих прикметників, добери антоніми і запиши їх.
Свіжі квіти – … квіти, свіжа сорочка – … сорочка, свіжі новини – … новини, свіжий батон – … батон.
Слова для довідки: зів’ялі, старі, черствий, брудна.
 1. Добери прикметники
На небі світило … сонечко. Раптом насунула … хмара. Пішов … дощ.
Прийшла … весна. Світить … сонечко. Пташки співають … пісні.
Оленка зав’язала … стрічку. У полі зацвіли … маки. У лісі дзюрчить … струмок. Яскраво світить … сонечко. Тарас читав … оповідання.
Скільки в лісі всього цікавого й корисного! У лісі ми насолоджуємося … природою, слухаємо … спів, спостерігаємо за … мешканцями, дихаємо … повітрям, відпочиваємо.
 1. Доберіть прикметники протилежні за значенням.
Далекий – близький, добрий – …, гарячий – …, легкий – …, рівний – …, вузький – …, короткий – …, темний – …, солодкий – … .
 1. Замініть виділені дієслова прикметниками і записати за зразком.
Промінь сонця – сонячний промінь, хліб з пшениці – …, сік з вишні – …, шафа для книг – …, книга з бібліотеки – …, гілка яблуні – …, плаття з шовку – …, одяг на свято – …, дорога через степ – … .
 • Підкресли прикметники хвилястою лінією.
ДІЄСЛОВО
Дієслова – це слова, які називають дії предметів і відповідають на питання: що робити? що робить? що роблять? що робив? що зробив? що робитиме? що зробить?
Тренувальні вправи
 1. Прочитай текст. Випиши всі дієслова.
Тихо в лісі, тільки поскрипує веселий морозець. Лісові тварини не бояться снігу й морозу. Одяглися звірятка в тепле хутро, а пташки – в густий пушок, і шукають собі їжу.
Вилізла із нори мишка, озирнулася навкруги. Тихо. Очі сліпить білий сніжок. Поласувала сухим насінням і почала хутро чистити. Раптом стрибнула на пеньок білка з шишкою. Сіла і почала снідати.
 1. Прочитай текст. Поміркуй, які квітучі кімнатні рослини ти знаєш?
Орхідеї потрапили до Європи у вісімнадцятому столітті. Надзвичайна краса квітки і пянкийаромат заворожили усіх. Люди прикрашали орхідеями оселі. Модниці прикріплювали квітку до одягу.
 • Випиши з тексту дієслова до іменників.
Орхідеї (що зробили?)…; краса і аромат (що зробили?)…; люди (що зробили?)…; модниці (що зробили?)… .
 • Виконай звуко-буквений аналіз виділених слів.
 1. Спиши текст, вставляючи пропущені букви. Підкресли дієслова.
Домашні тварини живут_ з л_диною. Вона піклуєт_ся про них: годує доглядає прибирає за ними. Першим біля людини з_явився собака й охоче взявся допомагати їй на полюва_і, захищати від хижих звірів, стерегти _итло. Він став людині вірним другом.
 1. З’єднай словосполучення лівого стовпчика із словами з правого стовпчика. Запиши 3 з них на власний вибір.
Ходити на голові                             •                      •          соромитися
пекти раків                                       •                      •          дрімати
грати на нервах                                •                      •          дратувати
клювати носом                                 •                      •          бешкетувати
байдики бити                                   •                      •          сміятися
тримати язик за зубами                   •                      •          мовчати
шкірити зуби                                    •                      •          лінуватися
 1. Від іменників утвори та запиши дієслова за зразком.
Праця, письмо, повага, лікар, жарт, сад.
Зразок. Малювання – малювати, …
СЛУЖБОВІ СЛОВА
 • Прийменники – це службова частина мови. Вони служать для зв’язку слів у реченні.
 • До прийменника не можна поставити питання.
 • Прийменники: на, в, із, по, до, у, над, під, від, біля, а, але, і, тому що.
Вивчи вірш
Прийменник – це обманщик рідкий,
До слова липне, як до тітки,
Але стоїть завжди поперед:
У, до, від, над, за, із-за, перед,
Про, понад, через, по, посеред!
Тренувальні вправи
 1. Які слова треба додати до кожної групи, щоб утворилося речення?
Гриби, пенька, їжачок, знайшов.
Навколо, він, голки, сироїжку, велику.
Родини, буде, смачна, їжакової, вечеря.
 • Склади і запиши речення, додаючи потрібні прийменники. Підкресли їх.
 1. Запиши словосполучення, вставляючи службові слова за зразком.
Птахи, дерево; зайчик, ялинка; книжка, портфель; сонце, поле; гриби, ліс; дім, дорога; юшка, риба.
Зразок. Птахи на дереві; …
КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ (СПОРІДНЕНІ) СЛОВА
 • Спільну частину споріднених слів називають коренем. Такі слова ще називають спільнокореневими.
 • Щоб визначити у слові корінь, потрібно дібрати до нього споріднені слова.
Тренувальні вправи
 1. Спиши. Знайди спільнокоренеі слова. Познач у них корінь.
Петрик дуже любив читати книжки про море. Його цікавило все про морські глибини і життя моряків. Він марив мандрівками серед хвиль. Тому навколишні казали, що в нього морська вдача.
 1. До поданих слів добери спільнокореневі. Познач у них корені.
Зразок. Біда – бідувати – бідний.
Черга – …                              Крик – …
Темнота – …                          Сміх – …
Зелень – …                            Зима – …
РЕЧЕННЯ
 • Речення – це слово, або група слів, що виражають закінчену думку.
 • Речення, у якому про щось розповідається або повідомляється називається розповідним.
 • Речення, в якому про щось або про когось запитують називається питальним.
 • Речення, у якому висловлюється спонукання до дії (заохочення, порада, прохання, наказ, заклик) називають спонукальним.
Тренувальні вправи
 1. Перебудуй розповідні речення у спонукальні.
Петрик прокинувся. Бабуся прочитала мені казку. Брат навчив мене кататися на роликах. Дорогу переходять на зелений сигнал світлофора. Не можна збирати незнайомих грибів. Не можна галасувати у весняному лісі.
 1. Перебудуй речення так, щоб у них були звертання. Не забудь, звертання виділяються комами на письмі.
Наталка відвідала хвору подругу. Андрійко полив вазони. Діти зробили годівниця для птахів.
 1. Постав питання до виділених слів. Запиши складені питальні речення.
Без труда нема плода. Без вірного друга – велика туга. Діло майстра величає. Здоровя – найдорожчий скарб.
ГОЛОВНІ СЛОВА В РЕЧЕННІ
 • Підмет – це головний член речення, що вказує про кого або про що говориться в реченні.
 • Присудок – це головний член речення, який вказує на те, що робить підмет.
Тренувальні вправи
 1. Спиши, підкресли головні слова в реченнях.
Гаї розвиваються. Садки зацвітають. Кує зозуля на високій березі. Гуде бджола. Мигтять білі метелики над молодою травичкою. Хрущі літають гучливі. Десь у калині тьохнув соловейко.
 1. Підкресли основу речення. Встанови зв’язок слів в кожному реченні.
 • Марійка гарно танцює.
 • У небі гудуть літаки.
 • Батько купив Ользі ковзани.
 • Іванко читає дідусеві казку.
 • Сонячні промінці стрибають у траві.
 • Прийшли кізоньки до швидкої річки.
 • Глибокі нори риє лиска.
 • Над річкою гаснуть золотисті зорі.
 • Люда посадила цибулю на грядці.
 • Над озером розрослися зелені верби.
 • Під старою сосною спить колючий їжак.
 • Зелені галявини вкрились ніжними квітами.
ТЕКСТ
 • Зв’язані за змістом речення, розміщені в логічні послідовності, утворюють текст.
 • Текст складається із зачину, основної частини, кінцівки.
 • Кожна частина тексту починається з абзацу.
 • Текст, у якому описано когось чи щось, називають описом. Текст, у якому про когось чи щось розповідається, називають розповіддю.
Тренувальні вправи
 1. Поділи текст на речення
З неба усміхнулось сонечко прокинулись і заспівали пташки пробудились звірі і комашки усе наповнилось веселим гомоном
Лось лісовий житель він їсть гілки і траву йому потрібна і сіль діти почали носити до лісу сіль вони кладуть її на пеньок на камінь лосі приходять лизати сіль
Діти люблять уроки праці вчителька Ніна Семенівна дала дітям глину вони стали робити іграшки Наталка ліпить лисичку Микола та Євген – кота в чоботях у Тетянки вийшла білочка у класі буде куточок іграшок.
 1. Розмістити і записати речення так, щоб вийшов текст.
Черепаха відчула тепло. Настала весна. Вона вже багато днів не пила і не їла. Тваринка прокинулась і вилізла з нори. Тому вирушила в дорогу.
Птах зупинився біля дівчинки, ніби благав про допомогу. Це трапилося влітку. У лелеки було перебите крило. Марійка збирала лікарські рослини. Раптом вона побачила лелеку. Марійка зрозуміла, що треба віднести птаха до лікарні.
 1. З деформованих речень скласти і записати зв’язний текст.
осінь, наближалася, швидко;
колір, почали, дерева, на, зелений, змінювати, золотистий;
голоси, лише, чулися, пташок, зрідка, співочих;
до, вони, в, готувалися, краї, перельоту, теплі.
Словникові слова
Алфавіт, Батьківщина, ведмідь, вересень, вулиця, герой, диван, диктант, дитина, духмяний, дятел, жайворонок, завдання, заєць, календар, килим, медаль, метро, неділя, ознака, помилка, понеділок, портфель, предмет, середа, театр, учитель, читання, червоний, черговий, черевики, четвер, шофер, ясен.

Калейдоскопи словникових слів 

Працюємо з орфографічними словниками!


Зошит - це наше обличчя!
 Зошит – це обличчя учня, це один із засобів викладати на папері свої думки, перевірити свої знання, свою загальну культуру, вихованість. Тому роботу в зошиті потрібно виконувати правильно та охайно. Спочатку треба подумати, пригадати правила, щоб не помилитись.
 За класну та домашню роботу в зошиті учні отримують оцінки, а це показник результатів навчання. Тому  важливо працювати в зошиті старанно, щоб отримати гарні оцінки. 
Вітаю своїх любих старайликів з переходом у дорослий зошит в лінію і бажаю продовжувати гарно і охайно писати!


 К.І.Пономарьова. Вивчення есе на уроках української мови в 3-4 класах

 1. 1. Вивчення есе на уроках української мови в 3-4 класах К. І. Пономарьова, провідний науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук
 2. 2. Програмові вимоги до вивчення есе в 3 класі:  засвоїти термін есе;  навчитися відрізняти есе від розповіді й опису;  складати есе усно (під керівництвом учителя).
 3. 3. Робота над есе в 3 класі:  зіставлення розповіді, опису й есе;  визначення суттєвих ознак есе;  формулювання правила про есе;  побудова есе (під керівництвом учителя).
 4. 4. Ознайомлення з терміном есе.  Прочитайте тексти. Визначте, який із них є розповіддю, який – описом. Текст 1. Біля нашої школи росте кучерявий клен. Учителька розповідала нам, що він ровесник школи. Його посадили тоді, коли школу збудували, й перші учні переступили її поріг. З того часу минуло багато років. Клен бачив усіх учнів, які навчались у школі. Він і сьогодні щоранку зустрічає школярів, бажає їм успішного дня. А після уроків проводжає їх додому. Шкільний клен – свідок усіх шкільних подій.  Який це текст – розповідь чи опис?
 5. 5.  Визначте тип цього тексту. Текст 2. Клен коло школи аж палахкотів. Це осінь запалила його вогняними кольорами. Яких тільки відтінків не було на ньому! І блідо-жовтий, і насичений золотистий, і яскраво-помаранчевий, і багряний, і бордовий. А між ними деінде ще ховався зелений колір літа. Час від часу з кленового полум’я, ніби іскри, відривались зіркоподібні листочки й падали додолу. У цю мить клен нагадував великий бенгальський вогонь.
 6. 6.  Прочитайте (послухайте) ще один текст. Текст 3. Я поверталася зі школи додому. Проходила біля кучерявого клена. Раптом переді мною закружляв жовтий кленовий листок. Я зловила його й подумала: напевно, це клен зробив мені подарунок. А за що? Можливо, щоб підняти мій настрій. А може, хотів нагадати про осінь. Чи захотілося клену, щоб я звернула увагу на його красу? А може, просто в ту мить, коли я проходила під кленом, вітер зірвав з нього листок, і він випадково потрапив до моїх рук. Але, як би не було, я зраділа такому подарунку.
 7. 7. Формулювання правила про есе  Яку особливість має третій текст? (У ньому автор висловлює свої міркування, чому до її рук упав кленовий листок).  Такий текст називається есе.  Спробуємо сформулювати правило, що таке есе.  Спочатку пригадаємо, який текст називаємо розповіддю. (У якому про щось розповідається.)  Який текст називаємо описом? (У якому щось описується).  А що висловлюється в есе? (Власні думки, розмірковування про щось.)  Отже, есе – це текст, у якому висловлено розмірковування (думки автора) про якийсь предмет, подію, вчинок, власні почуття.
 8. 8. Завдання для формування умінь складати есе  побудова есе за зразком;  складання есе за поданим планом;  побудова есе за даним початком;  створення есе на задану тему.
 9. 9. Побудова есе за зразком  Послухай (прочитай) текст. Чи можна назвати його есе? Доведи свою думку. Андрійко сумує, що літо закінчується і треба йти до школи. А я дивуюсь, як можна не хотіти в школу? Звичайно, навчатись не легко. Потрібно багато працювати, думати. Але на кожному уроці дізнаєшся про щось нове. Як порівняю свій зошит для письма з першого класу із теперішнім зошитом з української мови, то бачу, як багато я навчився у школі. І хочеться ще більше знати й уміти. А крім навчання, в школі ще так багато цікавого! Хіба не захоплюють шкільні свята, походи, екскурсії? Майже кожного місяця ми з нашою вчителькою кудись подорожуємо. Цікаво, де побуваємо в цьому році? Не розумію, чому Андрійкові не хочеться до школи?  Склади есе про свій настрій перед 1 вересня.
 10. 10. Створення есе за планом  Склади есе за поданим планом. 1. Які добрі справи я зробив (зробила) у своєму житті? 2. За які вчинки мені соромно? 3. Який висновок я роблю для себе?
 11. 11. Складання есе за даним початком  Побудуй есе за поданим початком. Марійка любить уроки української мови. Сергійкові вони не дуже подобаються, бо треба багато писати. А мені …
 12. 12. Побудова есе на задану тему  Прочитай текст. Хлопчики домовились зустрітися в неділю на стадіоні, щоб пограти у футбол. Але Сашко полюбляє вранці поспати. Тому, прокинувшись, почав розмірковувати – йти йому на стадіон чи краще поніжитися в ліжку під ковдрою.  Як порадиш вчинити Сашкові?  Чи траплялися з тобою такі випадки?  На основі прочитаного тексту побудуй есе на тему «Що для тебе важливіше: домовленість із друзями чи власні бажання?»
 13. 13. Програмові вимоги до вивчення есе в 4 класі:  розпізнавати есе серед інших текстів;  розрізняти есе і міркування;  усно будувати есе (під керівництвом учителя).
 14. 14. Робота над есе в 4 класі:  повторення знань про есе (що таке есе, його суттєві ознаки);  зіставлення есе і міркування;  складання есе (під керівництвом учителя).
 15. 15. Зіставлення есе і міркування  Прочитайте тексти. Визначте, який із них есе, а який міркування. Текст 1. Коли я повертаюся зі школи, мене завжди зустрічає Рекс. А сьогодні він на вибіг мені назустріч. Це тому, що в тата розпочалася відпустка. І він на кілька днів поїхав на озеро порибалити. Узяв намет, рюкзак із речами і Рекса, щоб той теж побував на природі. Та й татові з Рексом не буде самотньо. Ось чому сьогодні мій чотирилапий друг мене не зустрів.
 16. 16. Текст 2. Я повертався зі школи. Сподівався, що мене зустріне Рекс. Але він не вибіг мені назустріч. Я захвилювався. Що могло статися? Може, він захворів? Ні, напевно, поїв із насолодою бабусиного борщу з кісткою і задрімав. А можливо, тато забрав його з собою на озеро порибалити. Ой, а чи, бува, хтось не вкрав мого чотирилапого друга? Треба швидше запитати в бабусі, де Рекс. А то різні тривожні думки починають мене хвилювати.  Поясніть, чим міркування відрізняється від есе?
 17. 17. Відмінність між есе і міркуванням  Міркування розпочинається з твердження, яке доводиться чи пояснюється. У кінці міркування робиться висновок.  В есе нічого не доводиться. У ньому висловлюються лише думки, розмірковування, здогади. У кінці есе не обов’язковий висновок.
 18. 18. Орієнтовна тематика текстів-есе:  Якби я був (була) чарівником, я б …  Що дає мені навчання в школі?  Для чого маю вивчати українську мову?  Що дасть мені знання іноземної мови?  Ким хочу стати, коли виросту.  Що я думаю про свою Батьківщину? (Як я ставлюся до своєї Батьківщини? Що я бажаю своїй Батьківщині?)  Кого б я вибрав (вибрала) собі в друзі?  Що б я змінив (змінила) у своїй школі?  Чи можуть пишатися мною мої батьки?
 19. 19. Дякую за увагу!

Творчість наших третьокласників
Дорога хліба від поля до столу

Діалог
Творчі роботи "Синичка"Тексти для диктантів та списування
у 1 – 2-х класах

Ліс

Шумить зелений ліс. На галявині великий дуб. Біля нього пригнулася берізка. Дуб захищає її від вітру. Він великий і сильний. Берізка тріпоче листочками і радіє.

Радість

Біля школи росте верба. Ми приходимо на неї дивитися. Яка вона гарна! Літають мухи, гудуть джмелики. Вони п'ють нектар. Усім дуже радісно. І ми радіємо, бо прийшла весна.

Прогулянка
Ми йдемо в парк. Тетянка і Віра йдуть першими. У парку чисто і затишно. Доріжки покриті камінцями. Рядочком ростуть ялинки. Зеленіє м'яка травичка. Парк мов квіточка.

Джерело
У яру було джерело. Вода в ньому чиста і холодна. Над ним росла верба. Під вербою люди відпочивали.
Одного разу діти пили воду. Вони залишили тут кухлик.

Перші квіти
Пригріває сонечко. З'явилися перші квіти. Вилізла погрітися на сонці муха. Вона ще квола. А ось перший метелик. Сів на кульбабку і п'є сік.

Порятунок
Була холодна зима. Ріки і озера покрилися льодом. Рибкам стало важко дихати.
Михайло і дід Архип ідуть на озеро. Вони пробили лунки. Тепер риба не загине.
Котик

 У Ліди був котик. Лапки біленькі. Зубки гостренькі. Сам увесь сірий. Сидить котик і сумує, бо зима настала. Пошила Ліда йому килимок. А котик притулився до Ліди і муркоче.
Сад
Біля школи великий сад. У ньому ростуть сливи, вишні і яблуні. Навесні сад зацвів. У бджілок почалася робота. Сідають вони у квіточку, немов у колисочку. Медок збирають.

Ялинка
У нас зелена ялинка. Вона велика і запашна. На верхівці висять кульки. На вітах багато яскравих іграшок. Повісили ще й дощик. Весело дітям біля лісової красуні.
Гірка
Діти будували гірку. Вони поливали її водою. Зіна і Клава спускалися з гірки на санях. А Вітя на ковзанах. Каталися діти і падали. Але не плакали, бо було дуже весело.
Як цікаво!
Хазяйнує у лісі зима. Заховала маленьку ялиночку у сніг. А вона визирає зеленою гілочкою. Бо їй цікаво, що тут робиться. Ось пройшла шнурком хитра лисичка. Пролетіла ворона. З гілки на гілку майнула білочка. Як цікаво й біло! Сидить ялиночка під снігом і спостерігає.

Взимку
Була зима. Кругом білів сніг. Він був м'яким і вогким.
Діти гуляли у дворі. Вони зліпили снігову бабу. На голові кошик. Замість рота – буряк. Ніс із великої морквини, а очі з ґудзиків. Стоїть баба, мов химера. Можна і злякатися.

Кіт Васько
Живе у нас котик. Шубка м'яка та гладенька. А кігті довгі та гострі. Я його кличу Васьком. Тоді він біжить до моїх ніг і треться. А зараз Васько сидить біля нірки. Це він мишку ловить.

Настає зима
Над землею висіли хмари. Накрапав дрібний дощик. Вітер грався з голими гілочками дерев.
Раптом у повітрі з'явилися білі пушинки. Це летіли над землею сніжинки. Їх ставало все більше й більше. Починався білий зимовий вальс.

На городі
Росли на городі овочі. Це була велика і дружна сім'я. Товстий гарбуз виліз на тин. Жовта диня вигрівалась на сонечку.  Огірочок дрімав під зеленими листочками. Червоний помідор пишався своєю вродою. А кріп розправив вуса і стояв на сторожі.

Брати
Сашко і Володя – брати. Сашкові дев'ять років. А Володя ще маленький. Йому всього три роки. Та хлопчики часто граються разом. У них багато іграшок. Бере Володя іграшкову мобілку і б'є об підлогу. А Сашкові шкода цієї іграшки. Як виманити і заховати?


Чергові
У класі чергові Тарас і Сашко. Почали хазяйнувати. Тарас узявся витирати дошку, а Сашко – поливати квіти. Із підвіконня побігла вода. Хлопчики швиденько повитирали. Треба все робити охайно.
Тепер у класі чисто й затишно. Скоро й урок. Чергові чекають вчительку.

Чому плаче берізка
Причесали берізки коси. Одягли сережки. Весело їм, бо весна настала. Усе зеленіє і співає.
Лише одна берізка сумує. Не радіє теплу і сонечку. З її білого стовбура цівочкою біжить сік. Хтось ще рано навесні вдарив її сокирою. Тепер вона плаче. Чи виживе?

Жива сніжинка
Діти каталися на лижах. Федько стрибає з гірки. А Мишко піймав на рукавичку сніжинку і розглядає. Майже така, як він вирізав на уроці праці. Але паперова сніжинка була нежива. А ця ніби дихає. Миколка струсив її у сніг. Щоб не плакала.

Букет квітів
Вихідного дня тато з Олексієм поїхали до лісу. Там хлопчик назбирав величезний букет квітів. Він вирішив подарувати їх мамі. Але поки діставались додому, квіти зів'яли.
Вдома мама подякувала синові. Але довго і сумно на нього дивилася. Чому вона не рада?

Синичка
Лютує зима. Тріщить мороз. Співає свою пісеньку завірюха.
Петрик став біля вікна. Раптом щось стукнуло у шибку. Це прилетіла до вікна синичка. Вона ніби просила хлопчика її врятувати. Петрик пожалів пташку. Він насипав їй у годівничку їжі. Пурхає синичка та клює їжу. Так і проживе до весни.

Яскрава пташка
Блищить на сонці сніг. Усі дерева давно сплять. А горобина забула зняти червоне намисто. Щодня прилітає до неї снігур. Він ласує ягодами. Сяде на гілочку в гущавині і дзьобає. А на груди снігур почепив червоний фартушок. Між ягідками він мов велика яскрава квітка.

Що за звірок?
У нашому садку живе звірок. Уночі у сіренькому жилеті з голочок він виходить погуляти. Ніжки у нього коротенькі, але бігає спритно. Любить звірок полювати на мишей. У садку він ще збирає яблучка і грушки. Чи здогадалися, діти, хто це?

Жива казка
Настав зимовий ранок. Білий пухнастий сніг тихо падав на землю. Я зайшов до Андрійка та Петруся. Утрьох ми вирішили піти до лісу.
Тихо і гарно було у засніженому лісі. На ялинових вітах ватою лежав сніг. Великі сніжинки звисали з ялинкових гілочок, мов іграшки. Ліс став живою казкою!

Сльозинка
Дмитрик був малим. Він не вмів читати. Казки йому читала бабуся. Тепер хлопчик підріс і навчився добре сам читати. Читає уже Дмитрик бабусі, а вона слухає. Глянув він на неї. А під окулярами у бабусі сльозинка. Це від радості.

Граки
Настала осінь. З дерев осипалося листя. Потім розгулялися дощі. Стало холодно. Жучки і черв'ячки поховалися під корою дерев.
Граки сиділи на тополі. Вони довго про щось кричали. А потім знялись і полетіли в теплі краї.

Квіти
На лузі багато квітів. Ось рожевіє конюшина. Вуглинками у траві горить гвоздика. Повернули біляві личка до сонечка ромашки. Небом дивляться із трави сині дзвіночки. Край доріжки біліє деревій. Ніби райдуга на землі! Милуйся, але не рви. Це краса землі.

Сосна
Навесні Сергійко посадив у землю малесеньку сосну. Хлопчик часто напував її водичкою. Біля сосни зазеленіла ніжна трава. Вранці на неї опускалася роса. Часто Сергійко сидів біля своєї сосни на травичці. Він милувався чудовим деревцем. А ще хлопчик мріяв посадити сосновий ліс.

Калина
Ось і літо. Стало тепло й сонячно. Край лісу зеленіє калина. Незабаром на її гілочках з'являться білі букетики. Це цвіт калини. А чи бачили листочки на ній? Ніби їх майстер вималював.
Калина – чудова рослина. Люблять її в Україні. Це наш народний символ і краса.

Друзі
Тато приніс Сашкові мале зайченя. Таке лякливе!
Чомусь весь час ховається у пазуху і все нюхає. Хлопчик його дуже полюбив. Годував і піклувався про нього.
Дома у Сашка були ще собака Сніжко та кіт Мурчик. Вони подружилися із зайченям.

Весна
Сонечко посилає на землю свої промінці. Почав зникати сніг. Загомоніли веселі струмочки. На дахах будинків плачуть бурульки.
Усі радіють теплу. Дмитрик і Василько пускають на воду паперові човники. Та вночі ще лютує мороз і кидає холодним сніжком. Але весна зиму перемагає.

Чемний хлопчик
Із школи додому Петрик їхав трамваєм. На зупинці до салону зайшов старенький дідусь. У руці він тримав ціпочок. Петрик швидко зіскочив зі свого сидіння. Він запропонував дідусеві сісти на його місце. Дідусь подякував і сів. Очі Петрика сяяли радістю.

На риболовлі
Хлопчики Андрій і Олег – рибалки. Ось вони поспішають на річку. У руках вудки та баночки з черв'яками.
Тихо біля річки. Навіть хвильок немає. Раптом поплавок Андрійка булькнув під воду. Виплив і знову пірнув. Тягни, Андрію! Той смикнув і вирвав із води великого карася.

Чемний хлопчик
Із школи додому Петрик їхав трамваєм. На зупинці до салону зайшов старенький дідусь. У руці він тримав ціпочок. Петрик швиденько зіскочив зі свого сидіння. Він запропонував дідусеві сісти на його місце. Дідусь подякував і сів. Очі Петрика сяяли радістю.

Помічники
Дід Андрій працює у саду. Він садівник. Але дідусь часто хворіє. Сідає на ослін, дістає ліки і ковтає їх.
Діти вирішили йому допомогти. Відром Сергійко носить воду і поливає маленькі яблуньки. Миколка загрібає садові доріжки. Дід дякує хлопчикам. Восени пригощатиме їх смачними яблучками.

На полі
Настала весна. Почалася кропітка робота на полі. Його зорали трактори. Почали сіяти у м'яку землю зерно. Уже посіяли кукурудзу, овес, ячмінь. Змочить землю дощик, зігріє сонечко. Зазеленіють на полі сходи. А восени люди зберуть урожай. Що літо дало, то зима поїсть. Хтось мудро помітив.

Урок
Проспівав дзвіночок пісеньку на урок. До класу зайшла вчителька Олена Йосипівна. Почався урок рідної мови. Діти охайно і грамотно писали в зошитах. А Софійка розбирала слова на дошці. Усі учні дуже старалися. Учителька була задоволена. Молодці! Веселий дзвоник тепер кликав дітей на відпочинок.

Горобчик
Під дахом хати жив веселий горобчик. Гніздечко зробив із пір'я та соломи. Прийшла весна. У гніздечку з'явилися малі горобенята. Вони голосно пищали. Цілими днями горобець і горобчиха носили їм їжу. Діти Миколка і Тетянка не чіпали пташок. А кіт Мурко скоса на них поглядав.

Злива
Розтопила темна хмара великі крила. Закрила землю від сонечка. Стала стогнати над землею громом, дивитися блискавкою. Із крил стали падати на землю краплі води. Почалася злива з градом. На асфальті підстрибували білі кульки.
Стомилася хмара. Посунула небом далі. Дощ ущух.

Щедрувальники
Святково прибрана хата. Пахне пиріжками і теплим хлібом. Аж ось і щедрувальники із дзвониками і зірками. Вони співають щедрівку. Бажають людям добра і щастя. Господарі частують дітей гостинцями. Потім гурт дітей поспішає до іншої хати.

Восени
Падають із дерев листочки. Лежать у землі й тихо розмовляють. Від цього гомону в лісі буває шарудіння. А зайчик тоді боїться. Насторожився і слухає. Чи не лисичка це? Заховався під кущем і тихо сидить. Чекає зими. Вона накриє листочки сніжком. Вони і мовчатимуть.

Курчатка
У бабусі Клави були кури. Бігають на подвір'ї і гребуться. А одна курка сиділа на яйцях. Це квочка.
Почали лупитися курчатка. Витягла бабуся двох і поклала в коробку від взуття. Сидять, попискують. А квочка їх чує. У яєчку курчата дихали через шкаралупку. От дива!

Насіння
Скоро весна. Мама садитиме город. Сьогодні вона перебирає насіння. На столі коробки, вузлики, пакетики. Я мовчки спостерігаю. Ось великі насінинки гарбуза. Насіння огірків маленьке. На клаптику паперу манюсінькі насінинки помідорів. Усе складено і підписано. Овочі виростуть на славу!

Санітарний день
У п'ятницю в нас санітарний день. Ми йдемо до школи з віниками. А хлопчики несуть і відра.
Після уроків починається прибирання. Я і Катя замітаємо у шкільному дворі доріжки. Вадим і Олег носять сміття. Любимо ми працювати. Тоді у дворі чисто й охайно.

Піклувалася про бабусю
Тетянка любить свою бабусю. Дівчинка завжди їй допомагає. Миє посуд, витирає на полицях шафи порох. Інколи йде за хлібом до крамниці. Та найбільше любить бабуся, коли внучка їй читає. Покладе руку на руку і слухає. Потім вони разом п'ють чай із варенням.

Горобина
Росте край дороги горобина. Навесні вона зеленіє ніжним листячком. Влітку її кетяги набирають соку і червоніють. Та особливо гарна горобина восени. Стоїть, мов дівчина в українському одязі. Червоне намисто, яскравий віночок. Взимку ласують її ягідками багато птахів.
Красиве і корисне це дерево.

Втомлюватись не можна
Я багато читаю різних книжок. Дивлюсь цікаві передачі по телевізору. Але втомлюватись не хочу. Тоді я йду на вулицю і гуляю на свіжому повітрі. Добре відпочину і повертаюся. Непогано і поспати. І апетит тоді кращий.
Особливо багато відпочиваю на канікулах. Але читати не забуваю.

Не бачив коня
Петрик прибіг збуджений додому зі школи і говорить до мами:
 - Мамо, наш вчитель ніколи не бачив коня!
-          Як це ніколи не бачив?
-                      Сьогодні в школі у нас було малювання. Я намалював коня, а вчитель підійшов і запитав: “Що це ти намалював?” – пояснив Петрик мамі.
                                                                    
Запаска
Я поспішаю до школи. По дорозі згадую, чи все поклав у ранець. А от мій товариш Андрій часто забуває ручку. Чим писати? Він повертається тоді на всі боки, просить ручку. Я дістаю запаску і простягаю йому. Запаска - це запасна річ, як у мого тата шини до автомобіля.

Живе срібло
Про конотопських рибалок знають в усіх кінцях України. Сюди по рибу приїжджають і з інших країн.
Велике водне плесо розкинулось за містом. Тут і вирощують рибалки коропів, товстолобиків і щук. За три роки маленький коропець стає кілограмовим красенем. Підстрибують коропи у кузові машини. Ворушиться живе срібло. Вісім місяців щодня ласують люди свіжою рибою. Смачного!

Не злякався
Пішли якось діти до лісу. Було так гарно! Світило сонечко, співали птахи. Назбирали вони грибів, нарвали ягід.
Аж ось над лісом з'явилася хмара. Засвітилась блискавка, розірвався грім. Страшно стало в лісі і темно. Зашумів дощ. Петрик і Тетянка злякалися і розплакались. А Олесь не розгубився. Став шукати стежку. І знайшов. Діти поховалися в хатині лісника.

Рушник
В Україні здавна вишивали рушники. Жодне свято не обходилось без них. Рушники на стінах, на образах, на паляниці хліба. Готуючись до заміжжя, вишивала свої рушники і наречена. У кожній місцевості свої кольори, свої орнаменти.
Рушник – це символ нашого народу, це оберіг роду. І найкращий той, що вишивала мама.

Барвінок
“Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає. Хоч мороз усе побив, а його не займає”. Так про барвінок кажуть люди. Ця рослина зеленіє влітку і взимку по всій Україні. Тому й називають Україну барвінковим краєм. Люблять українці цю рослину. Це наш народний символ. Про барвінок складено безліч пісень.

Хто навчив не лінуватись
Весняного дня бабуся повела Петрика до лісу. Хлопчик не захотів нести їжу. Він був ледаченьким. Тому ніс тільки пляшку з водою.
У лісі вони сіли відпочити. До куща часто прилітала маленька пташка. Кожного разу в дзьобику несла волосинку. Вона будує собі гніздечко. Це працьовита пташка. Петрик від подиву широко розкрив очі. А така маленька! Додому Петрик ніс бабусине пальто.

Шевченків букварик
Усі знають великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Він писав чудові вірші про Україну, гарно малював. А ще він написав для дітей букварика. У ньому є азбука, молитви, віршики, прислів'я. Тяжко жилося поету, але він піклувався про бідних дітей.

 Ялинка і горобина
У великому лісі росли поруч ялинка і горобина. Часто між собою вони перешіптувались. На ялинці росли великі, довгі шишки, а на горобині червоні пучки ягід.
Настала осінь. Почало жовтіти й опадати листя з дерев. Пожовкло воно і на горобині. Кожна ягідка зробилася ще червонішою. А ялинка зовсім не змінилася. Глянула вона на свою подругу і не впізнала її. Яка гарна!

Який місяць?
Ночі і ранки стають прохолодними. Люди поспішають викопати городину та посіяти озимину.
Сонечко вже не так гріє. Мандрує в синяві неба біле павутиння. Кличе воно за собою пташині зграї. Відлітає у вирій журавлиний ключ. М'яко стелиться по траві вранішній туман. А у лісі ще зеленіє і цвіте верес. Його ім'ям і названо цей місяць.

Сейм
Між полями і лісами плине синьоокий Сейм. Набирає води у російських озерах і болотах. Сміється з неба сонечко, відпочивають на берегах тихої річки люди. А Сейм поспішає до своєї старшої сестри Десни. Вона його вже чекає. Радіють обоє зустрічі. А далі разом аж до батька Дніпра.

Пролісок
Довго не було тепла. Ночами ще гуляв мороз. Мов розбишака, він морозив розталий за день сніг.
Пролісок довго ждав тепла. Сховався під старим листом і терпів негоду. Нарешті час настав. Весна перемагала всюди. Виглянув він з-під листя, потягнувся стебельцем до сонця. Побачив над собою небесну голубінь. І сам став частинкою неба.

Природа – наш дім
У різні пори року приємно побувати у лісі, на полі, біля річки. Милують око різноколірні квіти на лузі. Корисно вдихати чисте повітря соснового лісу. Чудово відпочити на березі стрімкої річки.
Але всього цього може не бути. Люди знищують ліси, забруднюють річки, руйнують гнізда птахів або знищують рідкісних диких тварин. Зупиніться, люди! Не знищуйте природу! Вона – наш дім!
Де живе сом?
Кожен знає, що риба живе у воді. Але у кожної риби є свої улюблені місця. Та більшість річкових риб полюбляє глибину. Тут спокійніше і їжі більше.
Сом живе у глибокій ямі і спить цілий день. На полювання випливає увечері. Полює сом на менших рибин. Про сома і віршик складено:
Сниться сому поплавок,
Сом сопе на весь ставок!

Липа
Біля двору цвіте липа. Квіти жовтенькі і дуже пахучі. Раді цій порі бджоли. Стара кучерява липа виділяє багато нектару.
А ще липа – лікар. Допомагає людям позбутися застуди. П'ють вони чай з липового цвіту і зміцнюють здоров'я.
Пташкам липа мов матінка. У своїй пишній кроні ховає різне птаство. Усі дякують цьому чудовому дереву. Навіть літній місяць має назву цієї красуні.

Гречаний мед
Стало зовсім тепло. Люди посіяли гречку. Вона зійшла і розрослась. Листя в неї широке, а стебло червоне. Бур'яни біля неї не ростуть. Сама себе гречка від них захищає.
Ось уже викидала цвіт. Усе поле ніби наречена. Пасічники поспішають вивезти вулики. Літають бджілки з квітки на квітку. Збирають солодкий нектар. Незабаром викачають темний гречаний мед. Він корисний і цілющий.

Годівничка
Усюди хазяйнує зима. Вкрила землю снігом, а ріки і озера – льодом. Де пташкам шукати їжу?
Вирішили діти зробити годівничку. Повісили її на дерево та щодня сипали туди корм. Насипали і заховалися. Поспішають до годівнички синиці, пурхають горобчики. А дятлик підкрадається. А потім упаде на годівничку і порозганяє всіх. Сам дзьобає їжу.

Панда
Бамбукового ведмедика називають пандою. Живе цей звір у лісах із бамбуку. Панди їдять молоді паростки цієї рослини. Але пропускають нагоди поласувати і пташками.
Панди – рідкісні тварини. У них цікаве забарвлення. Голова і кінцівки білі, а сама тварина чорна. Важко піймати панду. А ще важче тримати її у неволі.

Ластівки і осінь
Побачили ластівки, як лугами і берегами підкрадається осінь. Почали її благати:
 - Зачекай, осене, ще хоч кілька днів, поки в наших діток крильця окріпнуть.
 - Не можу довго чекати, настає мій час. Он уже на долинах туман стелиться.
Сидить осінь у садку. Як зітхне, так яблука і почервоніють. А ластівки довго та тривожно про щось радились.
 - Прощавай, красуне! Спасибі, що дала час зібратися в дорогу.
Полетіли ластівки далеко за море до молодшої сестри осені – літа.

Осінь
Рання осінь. Ще світить ласкаве сонечко. Та його проміння вже не таке ласкаве і тепле. Пожовкла трава прилягла до землі.
Ліс одягнув яскравий жупан. Від жовтих листочків він здається золотим. Зеленіють лише лісові красуні – ялинки і сосни. Скидає листочки горобина, а ягідки залишає. Це вона у червоному намисті зустрічатиме зиму.

Дніпро
Річка Дніпро найбільша в Україні. Колись була у ньому дуже чиста вода. Кожен хотів пригубити цієї цілющої води.
Сьогодні наш Дніпро вже не такий чистий. Він отруєний байдужими господарями. Дніпро чекає, діти, на вашу допомогу. Якщо ви лікуватимете свою маленьку річку, то здоровішим буде Дніпро.

Травень
Дерева і кущі поспішають прибратися до свята весни. Зеленіє молода травичка. З'явилися перші фіалки. Понад річкою синіють незабудки. Зацвіла запашна суниця. Уже білими хмаринками вкрилася черемшина. Пливе від неї солодкий медовий запах у високе небо. А до гомінкого щебету пташок приєдналися чарівні трелі солов'я. Пташиний хор заполонив травневий ліс.

Кактус
Любить вирощувати квіти моя мама.
Якось сусідка викинула зів'ялий кактус. Ми його забрали. Приготували для нього грунт. Посадили кактус у дерев'яний вазон, поставили на підвіконня. Через місяць кактус зазеленів. На ньому з'явилися паростки. Потім він почав цвісти. Кожна квіточка мала кілька кольорів. Цвів кактус усього три дні.

Жайворонок
Артем і Віталик пішли за село. За ним біг і кошлатий Баско. Гарно на полі. Світить сонечко, стрибають коники.
Раптом з неба у траву впала грудочка. Діти переглянулися. Баско мерщій туди. А воно пурх з-під ніг. Полетіла у небо пташка. Високо піднялась і повисла над землею. Задзвеніла у повітрі весела пісня жайворонка.

Кульбабка
Наприкінці травня на лузі і вздовж доріг зацвітає цікава рослина. Квіточка у неї жовта, листячко вирізьблене. Це маленька кульбабка. Відцвітає вона і покривається маленькими парашутиками. На кожному парашутику – маленька насінинка. Летить за вітром парашутик, летить і насіннячко. Упаде на землю і проросте.
З'явилося нове сонечко. Нова рослинка.

Небезпечна гірка
Зима для дітей – це велика радість. Ковзанка, льодова гірка, сніговик! Але інколи ці розваги можуть закінчитися нещастям.
Збудували діти гірку біля дороги. Почали з неї спускатися. Та мало не потрапили під колеса вантажівки. Добре що за кермом був досвідчений водій. Він швидко зупинив автомобіль.
На дорогах треба бути уважним. Не наражайте, діти, себе на небезпеку.

Дуб
Завітала зима до лісу. Дивиться, а всі дерева сплять, крім велетня дуба.
-          Чом не спиш? – питає зима у дуба.
-                  Не можу, - відказує той, - бо доглядаю лісових мешканців. У моєму дуплі живе білка, треба її зігріти. Внизу біля стовбура, під осіннім листом, спить їжачок, треба його оберігати. А на моє гілля сідають снігурі, щиглики, синички. Їх треба нагодувати. Тому і не сплю, - зітхає дуб.

Тексти для диктантів та списування із завданням – придумати заголовок

        В Україні живе багато різних народів. У кожного народу є своя мова, по-своєму прекрасна. Ми повинні вивчати і добре знати рідну мову.

        Тануть сніги. Біжать гомінливі струмочки. Видзвонюють краплинами бурульки. Повертаються із теплих країв птахи. В синяву неба глянули блакитні проліски. Іде весна.

        Тихо в лісі. Стрибає зайчик-побігайчик. Раптом зашарудів сухий кущик. Звірок злякався, підвівся на задні лапки й прислухається. В лісі знову тихо. Заспокоївся зайчик і пострибав собі далі.


        Зимовий вечір. Надворі крутить завірюха. Маленька Оленка коло вікна чекає з роботи маму. Аж ось і мама. Оленка радісно махає їй рукою.

        Прийшла чарівниця-зима. Все навкруги біло. Дмуть холодні вітри, кружляють у танку сніжинки. Сосни і ялинки вбралися в пухнасті шуби.

        Жив-був добрий лікар Айболить. Він дуже любив тварин. До лікаря зверталися по допомогу різні тварини. Він вилікував корову, лисицю, вовчицю, ведмедицю, зайчика, жучка, черв'ячка.

        Листопад - останній місяць осені. Дерева вже скинули своє золоте вбрання. Вранці дме холодний вітер. У небі пливуть сірі хмари. Наближається зима. Лісові мешканці заздалегідь підготувалися до неї.

        Чудова дзвінка пісня ллється з блакитного весняного неба. Це співає жайворонок. Він зовсім невеличкий і непоказний. Пір'ячко в нього бурувато-сіре з плямочками. Таке забарвлення допомагає йому ховатися від ворогів.

        На світанковому небі згасли зорі. Полохливий промінь сонця освітив поле. Вузька стежка пролягла серед високого жита. Колоски згинаються під вагою достиглого зерна. Далі стежка веде до до дубового гаю. Там на узліссі росте старий могутній дуб.

        Давно панує зима. Виблискує на сонці сніг. Дерева і кущі стоять голі. Лише горобина в пурпуровому вбранні. Щодня прилітає до неї пустотливий снігур поласувати смачними і корисними ягодами. Сяде на гілочку і дзьобає. Щоб не заляпатися горобиним соком, він почепив собі на груди червоний фартушок.

        Підморозило. Тоненька крига засклила річку й озеро. Це зима настала. Ходить вона долинами і горами. Тихо ступає у велетенських білих валянках. Скрізь свою чарівну картину домальовує.

        Весна. Над ставком стоїть плакуча верба. Схилила свої довгі зелені гілки й дивиться у воду. У траві біля самого її стовбура примостила гніздечко маленька пташка. Настала осінь. Позолотилися гілки верби. Пташка раптом зникла. Куди вона поділася?

        Наприкінці квітня в Києві зацвітають каштани. Розливаються їхні  ніжні пахощі. Від вітру тендітні квітки  осипаються  й  білим  серпанком  застилають  бруківку.  Паланням  каштанових  свічок  милуються  в цю  пору  люди.

        Була весна. У лісових хащах іще лежав сніг. На березах набубнявіли бруньки, Зацвіла верба. На галявинах з'явилися перші проліски.

        Настала весна. Сонце зігріло землю. Дерева вже прокинулись від сну. На темних гілках вилискують бруньки. Вони чекають свого часу, щоб викинути ніжні пахучі листочки.

        Перелітні птахи відлітають на зимівлю в теплі краї. Під час перельотів вони легко знаходять дорогу, бо вміють орієнтуватися за сонцем і зірками. Навесні більшість птахів повертається на батьківщину. Вони добре пам'ятають, де гніздилися раніше.

        Зійди у травні на Тарасову гору в Каневі й тебе зачарують співом солов'ї. Це єдине місце в Україні, де живе багато видів соловейків. Вони ніби злетілися в гості до Тараса Шевченка, щоб потішити своїми мелодіями, звеселити його.

        Михайлик завжди допомагає мамі. Після занять у школі він прибирає у своїй кімнаті. Пообідавши, миє за собою посуд. Потім хлопчик готує уроки. Ввечері забирає сестричку з дитячого садка, залюбки грається з нею. Та й вчиться він добре.

        Травень – місяць квітів і пташиних співів. Усе живе радіє теплому сонцю. Літають заклопотані бджоли та інші комахи. Витьохкують у гаях соловейки. Щедро відлічує всім довгі літа зозуля.

        Хотілося мені літо побачити, яке воно. Дідусь обіцяв показати. Цілими днями я ходив сам не свій, коли це вже дід мені літо покаже? Та ось одного разу він сказав збиратися. Вирушили тією дорогою, що веде до поля. Яку ж красу я побачив! Тут і жовтоголові соняхи, й золотоволоса кукурудза, й кучерявий зелений горох, і біла гречка, й море золотавої пшениці. Так ось яке воно, літо.

        Ще дмуть холодні вітри. Лежать замети. Ліси й поля надійно вкриті снігом. Річки й ставки скуті кригою. Лютий ще морозить, ще крутить завірюха. Але з кожним днем сильніше пригріває сонце. Дзвінкіше співають вівсянки, гучніше щебечуть синиці. Весна не за горами. Лютий – кінець зими.

        Як гарно влітку на луці! Повітря чисте, запашне. Під ногами м'яко стеляться шовкові трави. Між ними проглядають дзвоники, ромашки, лучні волошки. Зупиніться і вслухайтеся у звуки довкола. Завзято стрекочуть коники. Тихо гудуть бджоли й джмелі. Десь далеко на краю луки видзвонює косарка.

        Лука простягається аж до річки. Скільки різних квітів між трав! Вітерець гойдає ніжні квітки. Трави вже достигли. Треба поспішати косити сіно. Он торохтить косарка. Покірно падають під її гострими ножами трави. Кущі косарі обкошують косами.

        Дніпро і Десна – рідні брат і сестра. Колись Десні дуже хотілося старшинувати над Дніпром. Вона прудко понеслася до Чорного моря наввипередки з братом. Та хоч як поспішала, Дніпро перегнав сестру, заступив їй дорогу. Стала Десна притокою Дніпра. Влила вона свої води в його могутню течію.

        Гніздо – це пташиний скарб. Він надійно схований у траві чи листі. Яєчка в ньому – як жменя сяючих коштовностей. У гнізді дрімлюги вони білувато-сірі, ніби мармурові, у гнізді славки – переливчасті, як перлини, у гнізді співочого дрозда – схожі на яхонти. Та що яхонти і перли – вони ж неживі. А в яєчках – майбутні пташенята і тисячі їхніх пісень.

        Багато цікавого можна побачити в горах. Уже самим лише виглядом вони зачаровують нас. На світанку або коли заходить сонце гори здаються рожевими, ясного дня – блакитними, в негоду – майже чорними, суворими, неприступними. На їхніх вершинах лежать вічні сніги. На гірських схилах стоять ліси, зеленіють полонини, біжать швидкі струмки. В лісах водяться олені, косулі, дикі кабани, різні птахи.
        
        Одного дня на морі здійнявся шторм. Велетенські хвилі з гуркотом накочувалися на берег. Дрібні бризки маленькими світлячками розліталися в усі боки. Камінчики гучно шурхотіли, перекочуючися то на берег, то в море. Коли шторм затих, Олежко з мамою і татом пішли до моря. Воно було спокійне, немов знесилене. На березі виблискували вмиті хвилями різнокольорові камінчики.

        Великдень, або Пасха, -  найбільше свято православних християн. Його святкують дуже урочисто. Ще напередодні все готове – писанки розмальовані, крашанки пофарбовані, паски попечені. Опівночі з дзвінниці храму, немов з небес, линуть радісні звуки дзвонів. Великодня відправа дуже велична й тривала. Закінчується вона вдосвіта. Тоді святять паски.

        Якось тяжко захворів київський князь Володимир Мономах. Різних знахарів і цілителів запрошували до нього, але ніхто нічим не зміг зарадити. В монастирі поблизу Києва в той час жив чернець Агапіт. Він лікував від усяких хвороб. Покликали Агапіта до Влодимира Мономаха. І сталося диво – князь одужав. Агапіт ніколи не брав ніякої винагороди за допомогу людям. Слава про нього линула по всій землі.

        Малий державний герб України – тризуб. Це дуже давній знак. Він існував на нашій землі вже тисячу років тому. Тризуб був державним символом ще в Київській Русі. Його карбували на своїх монетах великі князі київські Володимир Святославович та Ярослав Мудрий.

        До хліба треба ставитися як до святині. Кожна зернина, кожна крихта є нашим спільним багатством. Ніколи не можна говорити про хліб, що він поганий. Поганого хліба не буває. Є лише невмілі руки, які невдало випекли його. Хліб завжди святий.

        Хлопчик приніс із лісу їжака. Згорнувся їжак в клубочок і притаївся. Підкралася до нього цікава кішка і вдарила його лапкою. Їжаку байдуже, а кішка боляче вкололася й заховалася під стіл. Лиже кішка лапку, а на їжака більше й не дивиться.

        Розтопило сонце снігові замети. Задзюркотіли струмочки. Бадьоро співають пташки. То стишено, то гучно звучать ті пісні ласкавому сонечку. У березах завирували соки. Трава до сонечка потягнулася. Весна прийшла.

        Останній місяць зими – лютий. У цьому місяці вночі дуже сильні морози. Але вдень сонце вже світить яскравіше, сильніше гріє. Тривалість дня протягом місяця збільшується майже на дві години. Незабаром затріпочуть крильми перші весняні гості – шпаки.

        Важко живеться птахам узимку. Діти вирішили допомогти пернатим друзям. У шкільній майстерні вони зробили зручні годівниці. Розвісили їх на деревах і насипали в них корм. Помітили птахи частування і злетілися до годівниць.


        Життя людини завжди пов'язане з рослинами. Ще в сиву давнину люди помітили, що багато рослин мають цілющі властивості. Спочатку відомості про лікарські рослини передавалися з вуст в уста, від покоління до покоління. З розвитком писемності їх стали записувати. Так виникла народна медицина.     

        У Давній Русі дуже поважали книгу. Книжки тоді були рукописними. Багато місяців їх писали книжники розтертими в порошок рубінами і смарагдами. Кожну літеру вони старанно вимальовували, прикрашали орнаментом. У тих орнаментах можна впізнати зображення тварин, рослин, людей.

        Великодня писанка – символ Сонця і весняного пробудження природи. Це розмальоване дерев'яне або пташине яйце. Кожен візерунок на писанці щось означає. Зірка є символом Сонця. Кривуля означає вічність сонячного світла. Люди дарують один одному писанки на знак добрих побажань.

        Свого приятеля Олежка я називаю маленьким другом. А він мене – великим другом. Зустрічаємося ми лише влітку, коли приїздимо в село. Олежка любить ходити зі мною до озера. Ми сидимо в траві й мовчки дивимося на сріблястих зайчиків. Вони весело стрибають по воді. У тиху погоду стежимо за хмарами.

        Вийшов із лісу їжачок побродити. А тут раптом дощ припустив. Линув, наче з відра. Справжня тобі злива. Нікуди дітися їжакові. Скрутився в клубочок, принишк. Та невдовзі дощ скінчився. Заграло в небі сонце. А на голках їжачкових дощинки залишилися. В тих крапельках-дощинках райдуга спалахнула. Іде їжак лісом, райдугу несе.

        Припустив дощ. Всьому живому роздає він свої краплі. Зраділи лісові квіти. Голівки до дощової хмарки підвели. Розщебеталися пташки. Тільки дятел по корі всохлого дуба стукотить. Дощу ніби й не помічає.

        У бабусиному садку на старезній груші жив чорний шпак. Завжди він був заклопотаний. Непосидючий і роботящий, з ранку до вечора господарює, їжу добуває. Сімейку треба нагодувати. А до співів шпак справжній майстак був.

        Восени у кущах поблизу болота діти знайшли журавля. У нього було пере6ите крило. Діти принесли журавля додому. Всю зиму вони його добре доглядали. Журавель став ручним, одужав. Прийшла весна. Ходив журавель по подвір'ю, вгору подивлявся. І ось він побачив у небі журавлиний ключ. Змахнув журавель крильми й полетів своїх доганяти.

Польові цвіркуни відважно захищають свій дім. Вони влаштовують своєрідні бійки. Спочатку про свій напад повідомляють звуковими сигналами. Противники починають штовхатися і потім намагаються один одного куснути. Нарешті хтось із них перемагає.

Навесні ми пішли до лісу. Подихнув легенький вітерець і в лісі заспівали всі дерева. Кожне дерево виводило свою пісеньку. Білокора красуня берізка співала ніжну пісеньку. Своєю мужньою піснею дуб учив нас бути відважними і сильними.

Береза дуже красиве дерево. У неї білий стовбур і зелене листя. Восени з берези падають крилаті насінинки. Вітерець розносить їх по землі. З кожної вкоріненої насінини виросте нова берізка.

Настала весна. Задзюрчали веселі струмочки. З'явилася з-під снігу перша зелена травичка. З синього неба всміхається сонечко. На деревах набубнявіли бруньки. Все навкруги ожило. Прилетіли перші птахи. Ліс одягається в зелене вбрання. Хлібороби розпочали сівбу в полі. Всі радіють весні.

До шкільного подвір'я в'їхала вантажівка. У кузові лежали саджанці фруктових дерев. Веселою юрбою учні кинулися до машини і розвантажили її. Всі саджанці вони перенесли до садка. Там уже були викопані глибокі ями. Школярі посадили в них саджанці. Минуть роки і сад заквітне.


Наші предки використовували кульбабу від багатьох хвороб. Свіжим соком рослини виводять плями на шкірі. Кульбаба поліпшує роботу шлунку. З неї готують смачні салати.

ПАМ’ЯТКА РОБОТИ НАД ПОМИЛКАМИ

2 КЛАС)


1.     Встанови, на яке правило допущена помилка.
2.     Працюй над помилкою за даним алгоритмом.

1. Пропуск, заміна букв.
 Перепиши слово без помилки. Підкресли місце, де було припущено помилку. В дужках вкажи кількість звуків та букв в цьому слові. Поділи слово на склади, випиши голосні. 
2. Перенос слова.
 Випиши слово. Поділи його на склади. Вкажи всі можливі способи переносу. 
3. Буквосполучення дж, дз.
 Випиши слово правильно. Придумай 4 слова на те сполучення, в якому помилка. Вкажи всі важливі способи переносу цих слів. 
4. Буквосполучення йо, ьо.
 Після голосного пиши буквосполучення йо, після приголосного - ьо. Випиши слово. Придумай 4 слова на те буквосполучення, в якому є помилка. 
5. Подовження приголосних звуків.
 Випиши слово без помилки. Підкресли місце, де було припущено помилку. Придумай і запиши 4 слова з тим подовженим приголосним звуком, на який припущено помилку. 
6. Букви я, ю, є, і, ь, що позначають м'якість приголосних звуків.
 Випиши слово. Придумай 5 слів з м'якими приголосними. Підкресли букви, що позначають м'якість приголосних. 
7. Ненаголошені голосні [є], [и], що перевіряються наголосом.
 Випиши слово. Зміни його так, щоб ненаголошений голосний склад став наголошеним. Запиши перевірне слово. Підкресли букву ненаголошеного голосного. 
8. Ненаголошені голосні [є], [и], що не перевіряються наголосом (словникові слова).
 Подивись у словник, запиши слово правильно. Усно склади з цим словом речення. Випиши 4 слова з ненаголошеними [є], [и], що не перевіряються наголосом. 
9. Апостроф після б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї.
 Випиши слово правильно. Придумай і запиши 4 слова з апострофом в корені слова. 
10. Знаки в кінці речення (. ? !).
 Склади речення правильно. Перебудуй речення у спонукальне (питальне).
11. Велика буква.
 Випиши слово правильно. Запиши 4 слова на дане правило.
12. Написання префіксів і прийменників.
 а) Випиши слова. Виділи префікс. Утвори від цього слова споріднені слова з різними префіксами. 
 б) Між словом і прийменником встав інше слово. Придумай речення з тим же прийменником.
13. Помилка на невивчене правило.
Запиши слово правильно. Правопис запам'ятай. Склади речення з цим словом.

Увага!

      Роботу над помилками потрібно виконувати систематично, після отримання перевіреного вчителем зошита. Виписувати виправлені помилки з усіх класних і домашніх робіт, починаючи від останньої виконаної тобою роботи над помилками.