Природа - наш дім, подбаймо про нього!4 клас


Україна на карті світуСтворюємо презентації самостійно!
Лепбуки "Австралія"Лепбук "Євразія", "Африка"Північна та Південна Америка
STEM проект "Земля - планета"Вода"Тваринний та рослинний світ Євразії 

Проект "Планети Сонячної системи"

Мета проекту: Дати дітям поняття про планети та планетні системи, сформувати уявлення про Сонячну систему, Всесвіт, пояснити процеси, що відбуваються в сонячній системі; навчити їх розрізняти планети; розвивати мовлення, пам′ять, увагу, спостережливість, мислення; виховувати інтерес до вивчення природничих наук, бережливе ставлення до природи.
Завдання проекту: .
 • Навчити розрізняти планети Сонячної системи;
 • Сформувати вміння працювати з додатковою літературою;
 • Виховувати повагу один до одного;
 • Виховувати пізнавальний інтерес до природних наук.
Результат проекту: У дітей будуть систематизовані знання про Сонячну систему та її склад: планети, супутники й малі небесні тіла. Вони навчаться розрізняти планети сонячної системи. У них сформується знання про сонце як зірку Сонячної системи. Також у дітей буде розвиватися спостережливість та повага до один одного. У дітей сформуються вміння працювати з підручником та додатковою літературою.
1 група - Меркурій, Венера, Земля.
2 група - Марс, Юпітер, Сатурн.
3 група - Уран, Нептун, супутники, Сонце.
Як легше вивчити планети!
Насправді вивчити 8 планет дуже легко. Легше, ніж відмінки. Але для дітей придумана фраза для запам'ятовування:
Ми Встрет ЗЗавтра, Мой Юний Зподорожній, У Новой ПЛанет.
ми - Меркурій
зустрінемося - Венера
завтра - земля
Мій - Марс
юний - Юпітер
супутник - Сатурн
У - уран
нової - Нептун
планети - Плутон
Є ще багато подібних фраз:
Ми Всі Знаємо: Багато Юні Бабаки Вчать Назви Планет
Ведмедик Шинку Закусив Малиною, Верткий Суслик Потягнув Ножик Складаний

Мама Варить Суничний Морс, а Юний Син Уже Чи не Плаче
СОНЯЧНА СИСТЕМА 
Я не знав, що Сонце — Це велика зірка. 
Іздаля нам сяє 
Вона так привітно. 
І навколо неї 
Крутяться постійно, 
Марс, Земля, Венера І Меркурій швидкий. 
Не забудь Юпітер 
І Сатурн з Ураном, 
А Нептун з Плутоном 
Теж їм друзі славні. 
Сонце, зірку нашу, 
І планет цих дев’ять, 
Разом називають — Сонячна система. 
Третя планета Сонячної системи
Особливості планети Земля
По віддаленості від Сонця планета Земля є третьою. З усіх відомих науці планет тільки на Землі є киснева атмосфера, великі водні океани, а також найголовніше — біологічне життя.
Цікаво, що за своїми розмірами Земля займає 5-е місце серед інших планет нашої сонячної системи, поступаючись таким газовим гігантам як Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун.
Діаметр Землі становить 13 тисяч кілометрів. Наша планета має форму сплющенного сфероїда. Близько 71% поверхні Землі зайнято водою. П'ята частина атмосфери складається з кисню, виробленого рослинами.

Земля обертається навколо уявної лінії, званої земною віссю і перетинає земну поверхню в географічних полюсах. Повне обертання Землі навколо своєї осі займає 24 години, а один оберт Землі навколо Сонця відбувається за 365 днів. Орбіта Землі — траєкторія руху Землі навколо Сонця. Вона має эллипсовидну форму.
Землю можна розглядати як живий організм, що володіє власним диханням: вона регулює свою температуру, споживає енергію і постійно міняє свою шкіру.

Дослідники в області астробіології виявили, що нинішній стабільний стан клімату Землі є аномалією, і в наступні декілька мільярдів років все повинно «прийти в норму».

Під поверхнею океанів знаходяться найбільші гірські ланцюги, які охоплюють поверхню земної кулі, як шви на бейсбольному м'ячі.

Більше 80% відсотків поверхні Землі мають вулканічне походження.

Серед американських індійців поширено повір'я, що поверхня Землі покоїться на гігантській черепасі, і вона тремтить кожного разу, коли черепаха робить крок.

По одній з популярних гіпотез, Земля колись ділила свою орбіту з іншою планетою, яку учені назвали Тея. Багато мільярдів років назад ці планети зіткнулися, і в результаті найбільшої катастрофи в своїй історії Земля придбала додаткову масу і отримала свій власний супутник.

Плити земної кори рухаються з швидкість декількох дюймів в рік, що приблизно дорівнює довжині відростання людського нігтя за рік. На цій підставі можна стверджувати, що через 250 мільйонів років на Землі з'явиться новий суперконтинент.

Кількість вуглекислого газу у воді і в атмосфері, а також сонячній енергії, яку отримує Земля, є чинниками, що зумовлюють тривалість життя на Землі і існування самої планети.

Дуже великий парниковий ефект небезпечний для існуючого життя на Землі, але якби парникового ефекту не було зовсім, то середня температура на планеті склала б -18°С, замість +15° C, які ми маємо зараз.

Джунглі Амазонки є будинком для однієї третини видів тварин і рослин на Землі, і це підтверджує теорію про те, що планета може зберегти життя на своїй поверхні в межах обмеженої території.

Земля, яку можна розглядати як металеву кулю, покрита кам'яною оболонкою, мчиться в космічному просторі із швидкістю 107000 кілометрів в годині

Існування місяця дуже важливе для існування Життя на Землі, оскільки він стабілізує її нахил відносно Сонця. Без місяця на Землі відбувалися б хаотичні зміни клімату, і вона не змогла б стати населеною.
Окрім сонячної енергії, земля використовує колосальний запас тепла, який знаходиться усередині неї. Щороку на поверхню Землі виходять мільярди і мільярди калорій внутрішньої енергії. 

Працюємо над проектом!
Працюємо над проектом!
  

  

3 клас

У рамках stem - проекту "Насінина"
Соняшник - квітка сонця

 Роботи наших учнів 


Чи знаєте ви щось цікаве про соняшник? Якщо ні, то наші цікавинки про соняшник розширять ваші знання. Цікаві факти про соняшник Батьківщиною соняшника є Північна і Південна Америка. Соняшник здатний поглинати важкі метали і токсини з землі і часто садиться в сильно забруднених районах. Він був використаний для зниження радіоактивного забруднення після чорнобильської ядерної катастрофи. Соняшник завжди повертається убік сонця, це явище називається «геліотропізм». Головка соняшнику складається до 2000 мініатюрних квітів (звані квіточками), які перетворюються на насіння після запилення. Краса соняшників стала натхненням для голландського живописця Вінсента Ван Гога, який намалював дві серії картин, які присвячені соняшнику. У світі налічується 110 видів соняшників. Соняшник був важливим джерелом їжі для корінних американців. Вони використовували жовтий пігмент з квітів, для фарбування тіла під час духовних ритуалів. Крім того, вони використовували соняшник в медичних цілях і для виробництва хліба. Насіння соняшнику багаті вітаміном А, Е і мінералами, такими як мідь, фосфор, селен та магній. З соняшнику отримують — масло, шрот (корм для худоби) і борошно. Насіння соняшнику використовуються для виробництва біодизельного палива. Соняшник завершує свій життєвий цикл протягом 1 або 2 років (дивлячись від виду).

Цікаві факти про соняшник:

1. Насіння соняшнику містять багато кальцію, 18-20% протеїнів від денної норми людини.

2. Соняшникова олія (рослинна) — найбільш поширена й дешева у світі.

3. Соняшник служить людині орієнтиром на місцевості. Бо навіть у хмарну погоду капелюшок соняшнику показує, де перебуває зараз сонце відносно горизонту.

4. Соняшник— це медоносна рослина. Один гектар соняшнику «дає» 50 кг меду.

5. Сіяти соняшники треба по-особливому: або до сходу Сонця, або після його заходу — тоді і врожай буде багатшим, і птахи не так клюватимуть.
 
6. Насіння соняшнику, належить до рідкісного класу продуктів: і корисне, смачне. Через відсутність в складі холестериролу та вміст холестерину, воно дійсно корисне для роботи серця. Крім того, соняшникове насіння багате на клітковину і такі мінерали, як цинк, кальцій, залізо, магній та селен. Крім того, воно має дуже високий рівень вітамінів групи В і Е. У дійсності, насіння соняшнику відмінне джерело вітаміну E.
 
7. Фітостероли в насінні соняшнику, як відомо, роблять імунну систему більш захищеною від флеш токсинів, і зменшують ризик захворювання на рак, а також регулює рівень холестерину в крові тим самим скорочуючи шанси серцевого нападу.
 
8. Наукова назва соняшнику Helianthus annuus - з латинського квітка сонця. З наукової точки зору насіння насправді не є насінням, вони належать до класу сім'янок - їстівні плоди квітів у вигляді насіння, де плід всередині не прилипає до зовнішнього покриття.
 
9. Соняшники ростуть протягом року. Кожен соняшник складається з приблизно 1000-2000 насінин, і приблизно 3 місяці потрібно для того, щоб соняшник дозрів. Існують три види насіння соняшнику - чорне, смугасте й біле. 

10. Більшість кухарів у Південно-Східній Азії використовують соняшникову олію, щоб готувати, тому що вона багата на поліненасичені жирні кислотами і має дуже низький ризик серцевих нападів, навіть якщо його використовувати щодня. Зараз все більше країн по всьому світі використовують саме соняшникову олію. Оброблена соняшникова олія перетворюється на маргарин і використовується замість масла. Залишки після переробки соняшникової олії (макуха) використовується як корм для худоби.

11. Батьківщиною соняшнику є Північна Америка. За легендою боги подарували індіанцям цю квітку, що символізує сонце, тому соняшник був священним символом для індіанського племені. У XVI столітті іспанці завезли соняшник до Європи.

Росте наше насіннячко!
Як тварини піклуються про своє потомство?Вивчаємо птахів 

 
Працюємо над проектом "Ми - гноми - економи"

ПРОЕКТ «ЗБЕРЕЖЕМО ТЕПЛО В ОСЕЛЯХ» (3-й клас)


Сучасне суспільство усвідомлює, що природні ресурси вичерпуються, із року в рік їх стає дедалі менше. Перед нами, вчителями та батьками, стоїть дуже важливе завдання — виховати екологічно грамотного, відповідального майбутнього споживача.

Тип проекту за складом учасників: колективний.
Тип за мірою реалізації міжпредметних зв'язків: надпредметний.
Тип за тривалістю виконання: середньостроковий.
Тип за результатом діяльності: ознайомлювально-інформаційний, творчий.

Мета та завдання:
● виробити в учнів розуміння того, що енергія є цінним ресурсом, товаром, за який потрібно платити;
● з'ясувати з учнями, які є сучасні технології, котрі допомагають утеплити приміщення та заощадити енергію;
● сприяти отриманню дітьми особистого досвіду енергоощадної поведінки;
● розвивати творчі (літературні, художні) здібності;
● сприяти формуванню енергоефективного мислення школярів;
● виховувати свідомого та відповідального майбутнього споживача теплової енергії.
Стислий опис

У ході роботи над цим проектом учні, відвідуючи господарчі магазини, користуючись Інтернетом, знаходять багато цікавої та корисної інформації про утеплення приміщень, сучасні енергозбережувальні прилади та технологи, які застосовуються під час спорудження або утеплення будинків.

 Було проведено акцію «Еколампи — не майбутнє, а реальність», під час якої нашы батьки замінили звичайні лампи на енергозбережувальні. Наразі діти проводять аудит, щоб підрахувати, скільки коштів їм вдасться зекономити.

У класі працює енергопатруль, який стежить за тим, щоб вчасно вимикалося світло, правильно відбувалося провітрювання та користувачі не залишали включеними електроприлад.

Відомо, що ми краще навчаємося, коли навчаємо когось. Тому підсумковим етапом роботи над проектом буде створення ілюстрованої книги повчальних казок «Як гном Енергоеконом готував свою оселю до лютої зими».


Гном Енергоеконом та фея Еколампуля — символи проекту, які завжди поруч і допомагають дітям захоплено працювати.

На підсумковому уроці ми уважно послухаємо казки найактивніших учнів. Найкращі казки розмістимо на блозі , де з ними ознайомляться всі учні, вчителі та батьки нашої школи.

Казки дітей, які вже працювали над цим проектом
Маленький помічник
Нещодавно другом нашої школи став гном Енергоеконом — маленький чарівник із яскравим ліхтариком. Якщо десь не вимкнули світло, забули закрутити кран або зачинити двері, його маленький ліхтарик тривожно мерехтить. Наш гномик поспішає на допомогу всім, хто не вміє заощаджувати енергію, та залишає їм чарівні пам'ятки, які нагадують людям про те, що енергоощадність — це шлях до збереження природи.

У школі на перервах Енергоеконом навчає дітей зберігати енергію та тепло в оселі так, як він це робить у своєму казковому будиночку.
О, про його будиночок — витвір сучасної інженерії— у лісі ходять легенди. Адже стіни утеплено мінеральною ватою та гіпсовими плитами, вікна —металопластикові з потрійними теплозберігальними склопакетами. На даху розташовані сонячні батареї та чарівні вітрячки, які освітлюють та обігрівають оселю. Водопровідний кран вмикається та вимикається автоматично, а вода біжить тоненькою цівочкою, а не шаленим водоспадом. Усі лампи — енергозберігальні. їх подарувала фея Єколампуля. Усі шпаринки у дверях гном замастив іще восени, а хатину обклав сухим очеретом, який переплів у чудернацькі візерунки.
Надворі мороз, свище вітрюган, а в Енергоеконома в оселі тепло й затишно. До того ж на ногах вовняні шкарпетки, які його навчила плести Єколампуля.
Після уроків школярики прийшли на екскурсію до чарівного будиночка, де гном та фея влаштували для них майстер-класи. Тут усі навчилися утеплювати вікна та двері, швидко мити руки, регулювати потік води, плести шкарпетки.
Раптом замиготів чарівний ліхтарик! Це у старенької сусідки сердитий вітер видув усе тепло через не заклеєні вікна. Діти разом із гномиком радісно допомогли бабусі, а Еколампуля подарувала їй шкарпетки та енергозберігальну лампу.
Портрет маленького чарівника є в кожній оселі. Він нагадує дітям та їхнім батькам про таку важливу справу, як енергоощадність і бережливе ставлення до природних ресурсів. А казкові уроки чарівного друга, які так подобаються всім діткам, допомагають зекономити кошти на цікаві екскурсії.

                                                                                                                                  Ніколь Тельвар, учениця 3-А класу
Енергоеконом і люта зима
У тридесятім славнім царстві живе мудрий гном Енергоеконом. Таке прізвище він отримав за те, що облаштував свою оселю енергозберігальними приладами та сонячними батареями.
Спочатку всі мешканці насміхалися з нього. Ніхто не вірив, що взимку всі ці новітні технології зігріють гнома. Та настала зима. Вона того року дуже лютувала. Одного дня сердита завірюха засипала снігом усі дороги, пообривала електричні дроти. Всі мешканці залишилися без електроенергії. Запаси дров почали вичерпуватися. Настав важкий час, коли їм не було як приготувати собі їжу.
А гном, завдяки сучасним винаходам, живе своїм звичним життям. Шкода йому стало інших, тому й запросив до себе пересидіти віхолу в теплі, затишку, з гарячим малиновим чаєм і духмяними пиріжками.
Після смачної вечері гномик розкрив своїм гостям усі секрети, про які дізнався за допомогою Інтернету. Цар, почувши про його гідний вчинок, подарував гномові прізвище Енергоеконом та призначив його на посаду головного креативного економа славного царства. Всіх мешканців правитель зобов'язав заощаджувати енергію, воду та берегти природу.
У нашій казочці можна багато розповідати про те, як красиво та економно стали жити мешканці цього царства. Але папір теж потрібно економити, тому бувайте здорові.                                                                                                                                

 


 Як зберегти тепло і світло в нашому домі. Презентація учнівська

 1. 1. Як зберегти тепло і світло в нашому домі?

 2. 3. Людство з кожним роком потребує все більше теплової і електричної енергії, а запаси паливних корисних копалин на планеті зменшуються. Їх неможливо відтворити. Відсутність розумного, економного підходу до використання електроенергії дуже швидко приведе до того, що вони стануть менш доступними і дорожчими. Вартість електричної, теплової енергії зростає вже сьогодні. Існують різні способи збереження електроенергії та тепла у будинку. Існують різні способи збереження електроенергії та тепла у будинку.
 3. 4. Як виходить тепло з нашого дому ВікнаДвері 35% 15% 14%Підлога 23% 13% ДахСтіни
 4. 5. Як зберегти тепло? Утеплюйте вікна, заклеюйте шпарини. Це дозволить підвищити температуру в приміщенні на 3—5оС. Поставте склопакети. Склопакети мають такий опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см та мають надвисокий ступінь теплоізоляції, що скорочує втрати тепла до 50%.
 5. 6. Як зберегти тепло? Добре Добре зберігають тепло подвійні двері. Між двома дверима є шар повітря, який погано проводить тепло. Щільно зачинені двері не дадуть «втекти» теплу з кімнати. Чим товстіші і масивніші вхідні двері, тим більше тепла збережеться у квартирі. Старі двері можна утеплити, оббивши їх шкірозамінником з поролоновою прокладкою. Щілини між стіною і дверима потрібно заробити монтажною піною.
 6. 7. Як зберегти тепло? Тепловіддача батарей, які розміщені в нішах, на 10% менша, ніж у тих, які виступають в кімнату. Провітрюйте вікна економно. Ефективніше провітрювати частіше, але по декілька хвилин, ніж тривалий час тримати відчинене вікно. Чим ширше підвіконня, тим менше тепла виходить назовні через вікно.
 7. 8. Як зберегти тепло? Перефарбуй батарею в темний колір. Батарея з темною поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло. З батареєю такого кольору на 8-10 % тепліше, ніж з білою. Всередині квартири між батареєю і стіною можна встановити захисний екран з металевої фольги. Тепло буде відбиватись і надходити в кімнату. Це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%. Фарбування радіаторів масляними фарбами знижує тепловіддачу на 8–13%, а фарбування цинковими білилами підвищує тепловіддачу на 2,5%.
 8. 9. Як зберегти тепло? Обладнайте вентиляційні отвори спеціальними дверцятами або шматком картону. Це допоможе підвищити температуру на 3-5° С. Можна утеплитися зовні. Тепловтрати при утепленні зовнішніх стін знизяться на 15%
 9. 10. Як зберегти тепло? Жалюзі або короткі штори допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%, яке виходить через скло. Не перекривай дорогу теплу. Радіаторні екрани, довгі штори чи жалюзі, невдало розставленні меблі та інші речі, розташовані перед радіаторами, поглинають до 20%теплової енергії.
 10. 11. Як зберегти тепло? Теплий зручний одяг у квартирі – ідеальне "джерело" тепла. Якщо ваші батареї недостатньо нагріваються – проблемою може бути утворення повітряних пробок. Радіатори опалення повинні бути чистими як ззовні, так і зсередини. Електричний вентилятор здатний всього за годину витягти багато тепла з вашої оселі. Вимикайте пристрій, як тільки він зробить свою справу.
 11. 12. Як зберегти тепло? Закривай двері в під’їзді. Тепловтрати через відкриті двері та розбиті вікна в під’їзді становлять 5-15% від сумарних теплових втрат будинку. Тепло на балконі. З одного боку, ви запобігаєте потраплянню холодного повітря до вас у квартиру, а з другого – відтоку теплого повітря назовні.
 12. 13. Як зберегти тепло? Енергозберігаючі системи опалення - найкращий спосіб економії. Встановлюйте сучасну опалювальну техніку, яка використовує менше енергії. Для управління використовуйте програмовані терморегулятори, які в нічний час коли спите, та денний час, коли на роботі, знижують температуру.
 13. 14. Як зберегти електроенергію? Використовуй енергозберігаючі лампи освітлення. Це економить до 90% електроенергії. Крім того служать такі лампи до 50 разів довше звичайних ламп розжарювання. Протирайте лампочки. Пил може “з’їдати” до 20% світла від лампи. Крім того, не варто забувати і про плафони.
 14. 15. Як зберегти електроенергію? Не вмикай центральне освітлення без зайвої потреби. Торшер або настільна лампа потребують менше енергії, до того ж роблять квартиру затишною. Не залишайте електроприлади в режимі “очікування”. Телевізори, комп’ютери, музичні центри активно експлуатуються лише по кілька годин на добу. В інший час вони знаходяться в режимі очікування, поглинаючи при цьому електроенергію.
 15. 16. Як зберегти електроенергію? Завантажуй пральну машину повністю. Не повністю завантажена пральна машина - це перевитрата електроенергії на 10- 15%. Якщо вибрана не правильна програма прання, - це перевитрата електричної енергії до 30%. Уникайте непотрібного відкривання дверей холодильника і не залишайте його відкритим на довгий час.
 16. 17. Як зберегти електроенергію? Застосування різних трійників і подовжувачів збільшує втрати енергії. Невеликий косметичний ремонт так само допоможе заощадити на електриці. Для цього вам буде потрібно всього лише поклеїти світлі шпалери і пофарбувати стелю в білий колір. Світлі стіни здатні повертати до вісімдесяти відсотків променів. Чим темніші шпалери, тим меншою буде світловіддача.
 17. 18. Як зберегти електроенергію? Не ставте холодильник поряд з плитою або опалювальною системою, витрати електроенергії зростуть у кілька разів, оскільки приладу доведеться працювати в посиленому режимі. Те ж саме стосується і моментів, коли ви ставите в холодильник гарячу їжу. Заміни стару техніку. Новий холодильник класу «А+» щомісяця споживає до 100 кВт.год. електроенергії менше, як такий самий холодильник старого зразка. Не забувай розморожувати холодильник. Чим товший на продуктах шар льоду, тим більше споживання енергії. Можна заощадити 50% електроенергії з моделлю з функцією саморозморожування.
 18. 19. Як зберегти електроенергію? Чистіть чайник від накипу. Накип, який утворюється в чайнику, знижує теплопровідність і збільшує втрати електроенергії на нагрів води на 30%. Вимикай за собою світло. При розумній економії можна зберегти 20-25% електроенергії. Іноді підвищене споживання електрики виникає через застарілу електропроводку. У цьому випадку досить замінити її, отримавши можливість й підвищивши пожежну безпеку приміщення.
 19. 20. Як зберегти електроенергію? Вимикай побутові прилади, коли вони не потрібні. Вимикай побутові прилади, коли вони не потрібні. Вимикай побутові прилади, коли вони не потрібні. Орієнтовний розхід електроенергії на побутові прилади за місяць Стандартний набір Додатковий набір Кондиціонер Посудомийна машина Мікрохвильовка Зарядки для ґаджетів 40 кВт/год 20 кВт/год 6 кВт/год 10 кВт/год Холодильник 30 кВт/год Комп’ютер 30 кВт/год Телевізор 20 кВт/год Пральна машина 20 кВт/год Інше 40 кВт/год 140 кВт/год 76 кВт/год216 кВт/год
 20. 21. ВисновокБільшість заходів з енергозбереження не потребує великих фінансових витрат, проте є дуже ефективними. Енергозбереження – це не тільки довкілля, а й заощадження власних коштів, які можна використати на туризм, освіту та розваги. Економити - значить платити самому собі. Споживаючи енергію ефективно, ви вносите дуже важливий вклад до рішення глобальних проблем екології. Навички енергозбереження треба виховувати змалечку, в дитячих садках і в школах. Це потрібно знати для збереження наших майбутніх поколінь. Якщо вжити відповідні заходи по утепленню свого житла, то вам не доведеться купляти додаткові обігрівачі та використовувати енергію, яку вони споживають у великих кількостях.
 10 порад як зберегти тепло у вашій оселі
Факт перший: Майже 30 % всього тепла виходить з вашої оселі через шпарини у дверях та вікнах.
Порада: Елементарні заходи теплоізоляції допоможуть підвищити температуру в квартирі на 3-4° С. (заклейте вікна та проведіть ізоляційні заходи)
Факт другий: Крім вікон та дверей – тепло виходить через вентиляційні отвори, особливо якщо ви живете на останніх поверхах.
Порада: Оскільки вентиляційні отвори наглухо закривати не можна, обладнайте їх спеціальними дверцятами або куском картону. Це допоможе підвищити температуру на 2-3° С!
Факт третій: Електричний вентилятор здатний всього за годину витягти багато тепла з вашої оселі;
Порада: Вимикайте пристрій, як тільки він зробить свою справу.
Факт четвертий: Якщо ваші батареї недостатньо нагріваються – проблемою може бути утворення повітряних пробок.
Порада: Щоб вирішити проблему достатньо відкрутити клапан на батареї і дочекатися, доки потече вода.
Факт п’ятий: Декоративні панелі на батареях забирають до 20% тепла кімнати. Крім того, тепловіддача батарей, які розміщені в нішах на 10% менша, ніж у тих, які виступають в кімнату.
Порада: Якщо у квартирі холодно, краще обійтися без декору, а якщо ви лише будуєтесь чи робите ремонт, слід подумати про те, щоб не «ховати» батарею в нішу.
Факт шостий: Вкритий фольгою теплозахисний екран розміщений між стіною та батареєю здатен підвищити тепловіддачу радіатора на 20%; При цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 5-10%.
Порада: Наклейте фольгу на ДСП та розмістіть на стіні за батареєю.
Факт сьомий: Батарея з гладкою поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло. З батареєю такого кольору ви отримаєте тепла – на 8-10 % більше ніж з білою.
Порада: Очистивши поверхню батареї від декількох слоїв старої фарби та зробивши її гладенькою, пофарбуйте у темно-коричневий колір.
Факт восьмий: Якщо у вас довгі штори, то майже 20 відсотків тепла йде на обігрів вікна, а не кімнати.
Порада: Штори, які не закривають батарею дають можливість надходити теплу в кімнатний простір.
Факт дев’ятий: Взимку через скло у вікні втрачається від 10-14 % тепла.
Порада: Закриваючи його на ніч короткими шторами, ви зберігаєте тепло в кімнаті.
Факт десятий: Тепловтрати через вхідні двері й розбиті вікна в під’їздах можуть становити близько 5-15% від сумарних теплових втрат будинку.
Порада: Закривайте вхідні двері та заскліть вікна у своїх під’їздах. Це допоможе зберегти тепло у всіх приміщеннях будинку.Контрольна робота №4 «Енергія»             І варіант                                                             1.     Що таке енергія? _____________________________________

_____________________________________________________________

2. До відновлюваних джерел енергії належать:

   а) вітер,вода, нафта;               

   б) газ, нафта, кам’яне вугілля;                          

   в) Сонце, рухома вода, вітер

3. Вкажи переваги енергії вітру:

а) забруднює повітря;

б) не дає шкідливих викидів у повітря, економічна;

в) може зашкодити перелітним птахам.

4. Недоліки використання гідроелектростанцій є:

а) економічність та екологічність;

б) є невичерпним джерелом енергії;

в) може загрожувати руйнуванням плотини та затопленням території.

5. Встав пропущені слова:
Сонячні промені несуть на Землю ______________і______________. На сонячних електростанціях енергія Сонця перетворю-ється на _______________енергію. Перевагами використання сонячної енергії є __________________________________________________
_______________________________________________________________________. Недоліками сонячних електростанцій  є ______________________
_______________________________________________________________________.
6. Запиши способи збереження теплової енергії вдома._______________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________


Контрольна робота №4  «Енергія»
ІІ варіант
1.Що таке турбіна? ___________________________________________
____________________________________________________________________
2. До невідновлюваних джерел енергії належить:
а) вітер,вода, нафта;                 
 б) газ, нафта, кам’яне вугілля;                           
 в) Сонце, рухома вода, вітер
3. Вкажи переваги енергії сонця:
а) забруднює повітря;
б) не дає шкідливих викидів у повітря, економічна;
в) не постійна, відсутня вночі.
4. Недоліки використання вітрових електростанцій є:
а) економічність та екологічність;
б) є невичерпним джерелом енергії;
в) може загрожувати перелітним птахам, занадто шумна.
5. Встав пропущені слова:
Вода є джерелом ________________________________енергії. На гідроелектростанціях енергія рухомої води перетворю-ється на ____________________________енергію. Перевагами ви-користання енергії рухомої води є____________________________
______________________________________________________________________. Недоліками гідроелектростанцій  є __________________________
______________________________________________________________________.
6. Запиши способи збереження теплової енергії вдома._______________________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Контрольна  робота за темою «Енергія»    В – 1
 1. Що таке енергія? ____________________________________________________________________
а) вітер,вода, нафта;                  б) газ, нафта, кам’яне вугілля;                             в) Сонце, рухома вода, вітер
 1. Вкажи переваги енергії вітру:
а) забруднює повітря;б) не дає шкідливих викидів у повітря, економічна;в) може зашкодити перелітним птахам.
 1. Недоліки використання ГЕС є:
а) економічність та екологічність;б) є невичерпним джерелом енергії;в) може загрожувати руйнуванням плотини та затопленням території.
 1. Встав пропущені слова:
Сонячні промені несуть на Землю ______________і______________. На сонячних електростанціях енергія Сонця перетворюється на __________________енергію.Перевагами використання сонячної енергії є _________________________________________________________________________________________ . Недоліками СЕС є _________________________________________________________________________________________.
 1. Запиши способи збереження теплової енергії вдома._________________________________________________________________________________________________________
 2. Чому потрібно економно ставитися до корисних копалин у світі, зокрема до паливних ресурсів планети.____________________________________________________________________
Контрольна  робота за темою «Енергія»    В – 2
 1. Що таке енергія? ___________________________________________________________________________
 2. До відновлюваних джерел енергії належать:
а) вітер,вода, нафта;                  б) газ, нафта, кам’яне вугілля;                             в) Сонце, рухома вода, вітер
 1. Вкажи переваги енергії сонця:
а) забруднює повітря;б) не дає шкідливих викидів у повітря, економічна;в) не постійна, відсутня вночі.
 1. Недоліки використання ВЕС є:
а) економічність та екологічність;б) є невичерпним джерелом енергії;в) може загрожувати перелітним птахам, занадто шумна.
 1. Встав пропущені слова:
Вода є джерелом _______________________енергії. На гідроелектростанціях енергія рухомої води перетворюється на __________________енергію.Перевагами використання енергії рухомої води є_________________________________________________________________________________________ . Недоліками ГЕС є _________________________________________________________________________________________.
 1. Запиши способи збереження теплової енергії вдома._______________________________________________________________________________
 2. Чому потрібно економно ставитися до корисних копалин у світі, зокрема до паливних ресурсів планети.________________________________________________________________________________

Енергія води


Рухома вода є потужним джерелом енергії, за допомогою неї освітлюють цілі міста і навіть країни. Тисячі років тому греки використовували водяні колеса, які набирали воду відрами, які були прикріплені навколо колеса. Вага води зумовлювала рух колеса, тобто відбувалось перетворення кінетичної енергії в механічну. Ця енергія використовувалась для подрібнення зерна і перекачування води.
Є кілька сприятливих можливостей гідроенергетики. Скрізь падає дощ, випадає сніг та інші опади, є річки. Якщо на конкретній ділянці річки є можливість сформувати резервуар, значить ця місцевість придатна для будівництва греблі. Вода є природним повторюваним внутрішній продуктом, для використання якого не потрібні іноземні постачальники, при використанні води немає ніяких проблем із нестабільними цінами чи транспортними затратами.
Гідроенергетика
– це дуже зручно, тому що вона може швидко реагувати на коливання попиту. Ворота греблі можуть бути відкриті або закриті по команді, залежно від щоденного використання або поступового економічного зростання в суспільстві. Виробництво гідроелектроенергії часто сповільнюється в нічний час, коли люди використовують менше електроенергії.
Гідроенергетика стала “основним джерелом поновлюваної енергії. За допомогою енергії води забезпечує більш ніж 97% всієї електроенергії за рахунок відновлюваних джерел по всьому світі.
Але чи знаєте ви, як енергія отримується з води?
1. Краплі води
Енергія з води починається з опадами у вигляді дощу або снігу. Краплі води падають на землю і збираються в річки. По дорозі вниз до озера, вода може досягти неймовірних швидкостей і мати величезну кінетичну енергію, і цю енергію, якраз і використовують, коли виробляють гідроенергію.
Гідроенергетика є ефективним і екологічно чистим способом перетворення енергії падаючої води в в електрику. І топографія і клімат зробили Норвегію лідером в гідроенергетиці.
Енергія води2. Гора. Для перетворення з кінетичної енергії в гідроенергію вода повинна падати, тому, де є на місцевості перепади висот створюються греблі.
3. Резервуар. Вода подається в резервуар, деїї збирають, перш ніж продовжити в трубах до електростанції. В резервуарах можна зберігати воду протягом довгого часу, і випускати її в генеруючої станції, коли в цьому буде необхідність.
4. На холодні зимові дні, коли люди мають потребу у великій кількості електроенергії, резервуар може випустити великий об’єм води, щоб генерувати більше енергії, а в дощові літні дні можуть бути використані для збору води в резервуар.
Таким чином, резервуар діє як величезний акумулятора.
З резервуара вода прямує вниз у трубу електростанції. Труби дуже стрімкі, це зроблено для того щоб вода досягла максимальної швидкості.
5. Водосховище
Вода нагнітається в соплі, в якому є високий тиск.
Цей тиск кидає воду на великій швидкості у напрямку турбінного колеса, яке приводить в рух ротор генератора навколо осі.
6. Гідротурбіна
Генератор виробляє електрику на з потужністю у кількості від 3000 до 13 000 вольт.
7. Лампочка
З іншого боку електростанції, вода вивільняється назад в навколишнє середовище. Вона знову випаровується на сонці, щоб повернутися пізніше у вигляді дощу або снігу. Таким чином, вода продовжує свій вічний цикл і постачає нам з чистою, поновлюваної енергією.

Цікаві факти:


 1. На нашій планеті близько 20% всієї електроенергії виробляється на гідроелектростанціях.” Деякі регіони залежать від неї більше, ніж інші. Наприклад, 75% електроенергії, виробленої в Новій Зеландії і більше 99% електроенергії, виробленої в Норвегії отримуються з гідроенергетики.
 2. Використання гідроенергетики “запобігає спалюванню 22 млрд галонів нафти або 120 млн тон вугілля на рік.”
 3. Іншими словами, викиди вуглецю, яких вдається уникнути за допомогою ГЕС є еквівалентом додаткових 67 млн легкових автомобілів на дорозі, – це більше на 50% ніж є зараз.
 4. Гідроенергетика забезпечує близько 10% електроенергії в США.
 5. Сполучені Штати є другим за величиною виробником гідроелектроенергії в світі. Канада – займає перше місце.
 6. Норвегія отримує більше 99% електроенергії з гідроелектростанцій. Нова Зеландія використовує гідроенергетику для забезпечення 75% потреб у електроенергії .
 7. У США, гідроенергетика виробляє достатньо електрики, щоб обслуговувати потреби 28 млн приватних клієнтів.
 8. Гідроенергетика не виробляє викидів парникових газів або інших забруднення повітря.
 9. Гідроенергетика є найбільш ефективним способом для вироблення електроенергії. Сучасні турбіни ГЕС можуть переробляти 90% кінетичної енергії води у електроенергію. Кращі викопні палива -тільки близько 50%.
 10. У США, гідроенергетика виробництво електроенергії з води коштує в середньому 0,85 цента за кіловат-годину (кВт/год). Це близько 50% вартості ядерного, 40% вартості викопного палива і 25% вартості з використанням природного газу.
 11. Ніагарський водоспад був місцем першої в країні ГЕС, яка побудована в 1881 році. Турбін, що працювали в ньому від падіння води, а використовувалась отримана електроенергія для освітлення в нічний час водоспаду, який відвідували туристи.
 12. Перший комерційний об’єкт гідроенергетики Америки побудований в 1882 році в Appleton, Вісконсин – це був проект освітлення целюлозно-паперового комбінату і декількох будинків.
 13. Гідроенергетика не відчуває зростання витрат на паливо. З 1985 по 1990 р витрати на експлуатацію гідроелектростанцій росли менше, ніж рівень інфляції.
 14. Резервуари, утворені гідроелектростанціями забезпечують місця для відпочинку, включаючи риболовлю, водні види спорту, катання на човнах, і водоплавна дичина полювання.
 15. У всьому світі, вода є найбільш часто використовуваних поновлюваним джерелом енергії, забезпечуючи достатню потужність для задоволення потреб 28300000 споживачів.

Енергія вітру


Історія використання вітру та повітря


Одним з найперших винаходів використання вітру було вітрило десь у п'ятому тисячолітті до н. е. У першому сторіччі до нашої ери давньогрецький вчений Герон Александрійський винайшов вітряк, що керував органом.


Модель старовинної системи кондиціювання

В середньовіччі були винайдені вітряні млини для переробки зерна. Вважається, що перші вітряки були збудовані в Сістані, десь між сучасним Іраном та Афганістаном, між дев'ятим та сьомим сторіччями до н. е. Вони мали вертикальну вісь, від шести до дванадцяти крил з полотна або очерету та використовувались як млини та помпи для води.

У будівництві феномен вітру у давнину також застосовували для природної вентиляції та охолодження повітря у сухих та жарких країнах Середньої Азії.

В останні роки енергія вітру все ширше використовується для одержання електроенергії. Створюються вітряки великої потужності і встановлюються на місцевості, де дмуть часті й сильні вітри. Кількість і якість таких двигунів зростає щорічно, налагоджене серійне виробництво. Щоб найкраще використати вітряну енергію, важливо враховувати добові та сезонні зміни вітру, розподіл швидкості вітру в залежності від висоти над поверхнею землі, кількість поривів вітру за короткі відрізки часу. Сучасна технологія дозволяє використовувати тільки горизонтальні вітри, що розташовані близько до поверхні землі та мають швидкість від 12 до 65 км/год[1].


Сонце - найбільше джерело енергії на ЗемліЩо таке енергія?Працюємо над проектом "Корисні копалини рідного краю"

Грунти. Охорона грунтів
Вивчаємо корисні копалини 

Рекомендації для ОФОРМЛЕННЯ ПРОЕКТІВ1 стрінка
Шосткинська спеціалізована школа І ступеня №13Проект з природознавства на тему: "..............."
                   ( прикрасити титульну сторінку зображеннями до теми)         
                                                                     Підготував: учень ( учениця) 3-В класу
                                   Прізвище та ім'я учня
                                    Батьки:..............

                                Керівник проекту: Онищенко Світлана                                                                   Станіславівна
                                Термін виконання: 22.04.2017- 15.03 2017     

                                   Шостка 2017

2 сторінка
Зміст
1.Мета проекту
2. Предмет дослідження
3. Завдання проекту
4. Матеріал спостережень
5. Висновок
6. Використана література
Всі інші сторінки -  відповідно  змісту
Кожна наступна сторінка має свою  назву за змістом. 
Відповідно до зібраного матеріалу використовуються зображення.
Проект подається в окремій папці. 
Будьте, любі учні, уважними. Бажаю успіхів!!!

Працюємо над проектом "Звідки береться пил?"

Звідки береться пил?


Інформація до проекту

 1. - Пил – це дрібні тверді частинки різного походження, які знаходяться в повітрі. Щороку на Україну випадає мільйони тонн пилу. Більшість його має природне походження, але частина – продукт діяльності людини. 
 2. - Найістотніше джерело пилу на Землі – це її ґрунт. Вітер видуває величезну кількість частинок ґрунту, які піднімаються високо в небо і переносяться на багато тисяч кілометрів.
 3. - На другому місці – океанський пил. В атмосферу потрапляють дрібні крапельки води, які утворюються з бульбашок. Краплі миттєво зникають, а кристалики солей залишаються в повітрі.
 4.   Ще одне джерело пилу – це вулкани. Не тільки активні, а й ті, що знаходяться в неактивному стані. Вони кожен рік викидають сотні тисяч тонн пилу. Все це разом з вітром прилітає в наше затишне містечко і осідає на нашій шафі. Наприклад, вулкан Сукарадзіма (Японія) постійно жевріє, щороку викидає в атмосферу до 14 мільйонів тонн пилу.
 5. - Пустелі теж є джерелом пилу. Величезна пустеля Сахара постачає пилом Центральну Америку, Росію, Україну, Англію, Австралію. Отож, не дивуйтесь, що у себе в кімнаті ви можете прибирати пил, який прибув з пустелі Сахари. Сахара Україна Англія Австралія Центральна Америка
 6. - У небі витає космічний пил - залишки метеоритів і астероїдів, що згоріли у верхніх шарах атмосфери.
 7. - гумовий пил стертих та згорілих шин волокна тканин Продукт діяльності людини
 8. - Джерелом пилу є пожежі. Пил утворюється під час спалювання палива: нафти вугілля дерева газу
 9. - Джерелом пилу служать рослини. Їх пилок поширюється по повітрю в період активного цвітіння. Пилок рослин є причиною розвитку алергічних захворювань.
 10. - Грибки, спори, шерсть тварин ,волосся людей, бактерії, пір’я. Все це кружляє у повітрі і проникає у наші квартири.
 11. - І ще один незамінний атрибут пилу — це пилові кліщі, які мешкають в кожній квартирі. Пилові кліщі — це мікроскопічні живі організми, які харчуються і живуть в пилу. Їх різноманіття налічує до 50 видів. Вони харчуються людською шкірою. Мікроскопічні частинки шкіри відвалюються від шкірного покриву кожен день. Цими частинками вони і харчуються. Пилові кліщі не приносять особливої шкоди, однак у деяких людей вони викликають алергію.
 12. - Висновок • Пил – серйозний об’єкт для наукових досліджень. • Походження приблизно 20-25% від усього складу визначити не вдається. • Пил у небесах – це дуже важлива складова нашого буття. Саме на порошинках високо в небі відбувається конденсація водяної пари і утворюються хмари, проливає потім дощик. • На великих висотах пил практично відсутній. Ми це можемо побачити тоді, коли пролітає літак. Оскільки на висотах пил практично відсутній, водним парам нікуди осідати, і тому ми так довго бачимо слід від літака, поки весь пар не осяде. • Не забувайте прибирати пил. Прибирання сприяє профілактиці різних алергічних реакцій, пов’язаних з пилом.
Пил – загадкова штука. Скільки не прибирай її, вона все одно накопичується. Звідки? Їдеш у відпустку, попередньо вимивши до блиску всю квартиру, щільно закривши вікна і двері, а повернувшись, виявляєш на підлозі поклади домашнього пилу! Чудеса та й годі!
Дійсно чудеса, якщо до того ж знати, що вона з себе представляє. Між іншим, у нас вдома в пилу можна знайти … піски пустелі Сахари, попіл з японського вулкана Сакурадзіма, сіль з Тихого океану, мікрочастинки ґрунту з-під Воронежа і безліч інших цікавих речей. Але – не будемо поспішати.
Отже, на Україну щорічно осідають десятки мільйонів тонн пилу. Відсотків сімдесят її народженно природою, а що залишилися тридцять – людиною. Це в основному відходи від спалювання мінерального палива – нафти, газу, вугілля, дерева. Але не про них мова, з ними-то якраз все більш-менш ясно. Так от, найбільш істотним джерелом природного пилу є ґрунт. Частки землі, які видуваються вітрами, піднімаються високо в небо і переносяться на багато сотень кілометрів. Океанська пил – маленькі кристалики солей, що викидаються морями в повітря, – на другому місці. Звичайно ж, в атмосферу потрапляють не самі кристали, а дрібні крапельки води, що виникають при хвилюванні і руйнуванні, піднімаються з дна водойм бульбашок повітря. (До речі, саме тому біля морів повітря здається солоним і пахне водоростями). Краплі миттєво висихають, і повітря насичується солями. Так само, як і частинки ґрунту, кристалики піднімаються високо над землею і парять в з’єднанні з водяними парами у вигляді хмар.
Вулкани і великі лісові пожежі – ще одне значне джерело пилу. Причому, як ви розумієте, не тільки вулкани викидають, а й курящі, що знаходяться в неактивному періоді життя. Таких «курильних трубок» по всій планеті – сотні. Так, чадний потихеньку вулкан Сакурадзіма (Японія, острів Кюсю) щорічно «нагороджує» людство 14 мільйонами тонн пилу. Розташоване поруч містечко Кагосіма вважається самим пильним у світі: його вулиці, як не намагаються працьовиті японські двірники, завжди вистелені шаром пилу і попелу.
Нарешті, не залишають нас без уваги і пустелі. Наприклад, величезна Сахара, від 60 до 200 мільйонів тонн пилу якої осідає щороку в горах Центральної Америки, осідає в містах Росії, Англії, далекій Австралії. Не дивуйтеся, але ваша домашня пил може містити будь-який з перерахованих вище зразків! А також … космічну пил, що потрапляє на планету разом з метеоритними дощами, квітковий пилок, грибки, спори, шерсть тварин і волосся людей, гумова пил від стираючих автошин, волокна з натуральних і штучних тканин. Все це кружляє в повітрі і проникає в наші квартири.
Втім, є і ще дещо, причому в дуже великих кількостях. Це … кліщі – мікроскопічні живі істоти, що живуть у домашньому пилу. Їх близько п’ятдесяти видів, і харчуються вони омертвілими лусочками людської шкіри. Кліщики мешкають в подушках, постільній білизні, м’яких меблях, скупченнях пилу на підлозі, особливо в затишних місцях, куди не достає віник і не потрапляють протяги. У квартиру вони залітають разом з тими ж протягами, часто ми заносимо їх в одязі. Підраховано, що у звичайному двоспальному ліжку близько двох мільйонів кліщів. Шкоди від них мало, але у деяких людей вони самі і їх виділення можуть викликати алергію.

Ну, а чому накопичується пил в квартирі, в якій ніхто не живе? Все дуже просто. По-перше, ніяке найретельніше прибирання не може поміняти склад повітря в приміщенні. Ми поїхали, а пил ще довго буде осідати. Якраз до нашого повернення повітря за рахунок осілого пилу стане більш-менш чистим, зате меблі, підлоги – все покриється тисячами і тисячами частинок. По-друге, навіть щільно закриті вікна і двері для пилу особливої ​​перешкоди не представляють. Були б щілинки, а пил, будьте впевнені, її знайде.
Працюємо над проектом "Виявлення пилу в повітрі та встановлення джерел його забруднення"