Блог вчителя початкових класів Шосткинської спеціалізованої школи І ступеня №13 Світлани Онищенко

Рідна мова - барвінкова3 клас
Есе
Прочитайте тексти. Визначте, який із них є розповіддю, який – описом. 
Текст 1. Біля нашої школи росте кучерявий клен. Учителька розповідала нам, що він ровесник школи. Його посадили тоді, коли школу збудували, й перші учні переступили її поріг. З того часу минуло багато років. Клен бачив усіх учнів, які навчались у школі. Він і сьогодні щоранку зустрічає школярів, бажає їм успішного дня. А після уроків проводжає їх додому. Шкільний клен – свідок усіх шкільних подій.  Який це текст – розповідь чи опис?  Визначте тип цього тексту. 
Текст 2. Клен коло школи аж палахкотів. Це осінь запалила його вогняними кольорами. Яких тільки відтінків не було на ньому. І блідо-жовтий, і насичений золотистий, і яскраво-помаранчевий, і багряний, і бордовий. А між ними деінде ще ховався зелений колір літа. Час від часу з кленового полум’я, ніби іскри, відривались зіркоподібні листочки й падали додолу. У цю мить клен нагадував великий бенгальський вогонь.  Прочитайте (послухайте) ще один текст.
Текст 3. Я поверталася зі школи додому. Проходила біля кучерявого клена. Раптом переді мною закружляв жовтий кленовий листок. Я зловила його й подумала – напевно це клен зробив мені подарунок. А чому? Можливо, щоб підняти мій настрій. А може хотів нагадати про осінь. Чи захотілося клену, щоб я звернула увагу на його красу. А може просто в ту мить, коли я проходила під кленом, вітер зірвав з нього листок, і він випадково потрапив до моїх рук. Але, як би не було, я зраділа такому подарунку. Формулювання правила про есе.
  Яку особливість має третій текст? (У ньому авторка висловлює свої розмірковування про те, чому до її рук упав кленовий листок.) 
Такий текст називається есе. 
Спробуємо сформулювати правило, що таке есе.  Спочатку пригадаємо, який текст називаємо розповіддю? (У якому про щось розповідається.) 
 Який текст називаємо описом? (У якому щось описується.) 
 А що висловлюється в есе? (Власні думки, розмірковування про щось.) 
 Отже, есе – це текст, у якому висловлено розмірковування (думки автора) про якийсь предмет, подію, вчинок, власні почуття

Тексти для диктантів та списування                        3 клас   

                                    Україна

   Широко простяглася земля України. Величезні багатства нашої країни. Від краю до краю на її просторах буйно колоситься золотиста пшениця, зеленіють безмежні поля цукрових буряків. Любо вітають нас золотими шапками стрункі соняшники, висока зелень пишної кукурудзи. На степових просторах випасаються великі стада худоби. Запашні сади і зелені городи оточують наші міста і села.   
   Блискучі рейки залізниць густою сіткою вкривають землі України. Багато в Україні заводів та фабрик, електричних станцій.

                                                                                               ( 69 слів)

     Дивна бурулька

Удень було тепло, а ввечері підмерзло. З даху стікали краплі і замерзали. Утворилася довга крижана бурулька. Вона звисала над вікном, мов кришталева паличка. Коли зійшло сонечко в бурульці заграла веселка.

Бурулька ніколи не бачила сонечка, адже народилася вночі. Вона бачила лише зірки.

А тепер сяяло яскраве, тепле сонечко. Від зачудування бурулька розхвилювалася й заплакала. А всі думали, що вона тане.

 (62 слова) 

Золоті стрічки

Ростуть біля криниці дві берези. Опустили зелене віття. Розчісує їм коси вітер. Радують веселою пісенькою птахи. Тихо шепоче листя берізок. Це вони про щось безтурботно розмовляють.

Однієї ночі стало холодно. На траві заблищали білі цяточки льоду. Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золоті стрічки. Зійшло сонечко, розтопило цяточки льоду. Подивилося сонце на берези та не впізнало їх. У зелених косах – золоті стрічки.

                                                                                              (64 слова) 

                                    Наш парк . 

   Яка красива наша місцевість. Біля школи росте великий парк. Тут багато дубів, кленів, тополь. Є також веселі берізки, зелені туї і ялинки. Щороку восени і навесні діти нашої школи прибирають парк. Біля пам'ятника загиблим воїнам великий квітник. Влітку там ростуть троянди, айстри, жоржини, чорнобривці. Швидко перелітають з квітки на квітку бджоли . Вони п'ють солодкий сік. На  великому  спортивному  майданчику завжди багато дітей.

                                                                                               (64 слова)

                                          Рідна земля

 

 Рідний край ! Безмежні степи, зелені ліси й широкі поля, високі і блакитні небеса. Хіба є що на світі краще за це довкілля ? Хіба є що на світі дорожче за Вітчизну?
Рідний дім, гостинна ласкава оселя. Тут ти народився, вперше побачив світ, уперше ступ
ив крок. 
     А за порогом відкрився чарівний світ. Коло вікна ростуть мальви, соняшник, вишня. Це моя Батьківщина!
Від батьківського порога вона бере свій початок.
      (68 слів)

 

                          Український віночок

 

Український віночок – не просто краса, а й оберіг, «знахар душі».
Впліталося до віночка багато квітів -  вишня, ружа, калина, безсмертник, деревій, незабудки, чорнобривці, любисток, волошка.

Найпочесніше місце належало деревію. Ці дрібненькі маленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку. Її називають у народі деревцем. Коли квіти перецвітають
, вітер розносить насіннядалеко-далеко. 
Та хоч би де проросла ця рослина, вона завше цвіте. Тому й люди шанують її як символ нескореності. 

                                                                                              (69 слів) 

 

                    Сонячний день на початку літа. Я броджу в березовому переліску. Усе навкруги ніби купається, хлюпається в золотистих хвилях тепла та світла. Наді мною струмують гілки беріз. Листя на них здається то смарагдово-зеленим, то зовсім золотим. А внизу під березами на траві також, мов хвилі, струмують легкі синюваті тіні. І світлі зайчики, як відображення сонця у воді, біжать один за одним по траві, по доріжкам.                                                          

                                                                          (65 слів)

     Гроза над морем

Ми йдемо вузькою стежинкою понад морем. Хвилі підіймаються та з гуркотом падають. На горизонті чорніє велика хмара. Вітер посилюється щохвилини. Чи встигнемо ми дістатися додому до початку грози?

І ось вже падають на землю перші важкі краплі. Над морем спалахують блискавиці. Воно стає суворим та грізним. Ми швидко біжимо. Але за кілька секунд стаємо мокрими до нитки.

Раптом ми зупиняємося. Нас зачаровує красота та велич грози.

                                                                                   (69 слів)   

                                   Українська піч

 

Краса супроводжує українця протягом усього життя. Гордістю кожної оселі була піч. Майстрував її найкращий пічник на селі. Піч займала багато місця, але його ніхто не шкодував, бо піч і обігріє, й нагодує, й обсушить. А як гарно пахне від неї стравами, сушеними яблуками, насінням! А ще піч важлива тому, що пече хліб. Хліб пекла мати чи бабуся в середу або в п’ятницю.  Готові паляниці складали на столі, прикривали рушником. 

 

                                                                                                    (70 слів)

 

                                          Великдень

 

Разом з пробудженням природи від зимового сну на нашій землі починається цикл народних весняних свят.
Народ наш у своїх казках створив чудовий образ весни – гарної молодої дівчини з вінком квітів на голові. Весна – бажаний гість, її закликають дівчата піснями – веснянками. 
Народний образ весни – це образ краси, сили, надії. 
Головним святом весни є Великдень. У цей день ми з глибокою вірою висловлюємо слова
» Воскресне Україна!»

                                                                                            (65 слів)

2 клас

Тексти для списування та диктантів , 2 клас

Гірка

Діти будували гірку. Вони поливали її водою. Зіна і Клава спускалися з гірки на санях. А Вітя на ковзанах. Каталися діти і падали. Але не плакали, бо було дуже весело.

Як цікаво!

Хазяйнує у лісі зима. Заховала маленьку ялиночку у сніг. А вона визирає зеленою гілочкою. Бо їй цікаво, що тут робиться. Ось пройшла шнурком хитра лисичка. Пролетіла ворона. З гілки на гілку майнула білочка. Як цікаво й біло! Сидить ялиночка під снігом і спостерігає. 

Кіт Васько

Живе у нас котик. Шубка м'яка та гладенька. А кігті довгі та гострі. Я його кличу Васьком. Тоді він біжить до моїх ніг і треться. А зараз Васько сидить біля нірки. Це він мишку ловить. 

Настає зима

Над землею висіли хмари. Накрапав дрібний дощик. Вітер грався з голими гілочками дерев.

Раптом у повітрі з'явилися білі пушинки. Це летіли над землею сніжинки. Їх ставало все більше й більше. Починався білий зимовий вальс.

Чергові

У класі чергові Тарас і Сашко. Почали хазяйнувати. Тарас узявся витирати дошку, а Сашко – поливати квіти. Із підвіконня побігла вода. Хлопчики швиденько повитирали. Треба все робити охайно.

Тепер у класі чисто й затишно. Скоро й урок. Чергові чекають вчительку. 

Чому плаче берізка

Причесали берізки коси. Одягли сережки. Весело їм, бо весна настала. Усе зеленіє і співає.

Лише одна берізка сумує. Не радіє теплу і сонечку. З її білого стовбура цівочкою біжить сік. Хтось ще рано навесні вдарив її сокирою. Тепер вона плаче. Чи виживе?

Жива сніжинка

Діти каталися на лижах. Федько стрибає з гірки. А Мишко піймав на рукавичку сніжинку і розглядає. Майже така, як він вирізав на уроці праці. Але паперова сніжинка була нежива. А ця ніби дихає. Миколка струсив її у сніг. Щоб не плакала. 

Синичка

Лютує зима. Тріщить мороз. Співає свою пісеньку завірюха.

Петрик став біля вікна. Раптом щось стукнуло у шибку. Це прилетіла до вікна синичка. Вона ніби просила хлопчика її врятувати. Петрик пожалів пташку. Він насипав їй у годівничку їжі. Пурхає синичка та клює їжу. Так і проживе до весни. 

Яскрава пташка

Блищить на сонці сніг. Усі дерева давно сплять. А горобина забула зняти червоне намисто. Щодня прилітає до неї снігур. Він ласує ягодами. Сяде на гілочку в гущавині і дзьобає. А на груди снігур почепив червоний фартушок. Між ягідками він мов велика яскрава квітка. 

Жива казка

Настав зимовий ранок. Білий пухнастий сніг тихо падав на землю. Я зайшов до Андрійка та Петруся. Утрьох ми вирішили піти до лісу.

Тихо і гарно було у засніженому лісі. На ялинових вітах ватою лежав сніг. Великі сніжинки звисали з ялинкових гілочок, мов іграшки. Ліс став живою казкою! 

Граки

Настала осінь. З дерев осипалося листя. Потім розгулялися дощі. Стало холодно. Жучки і черв'ячки поховалися під корою дерев.

Граки сиділи на тополі. Вони довго про щось кричали. А потім знялись і полетіли в теплі краї. 

Квіти

На лузі багато квітів. Ось рожевіє конюшина. Вуглинками у траві горить гвоздика. Повернули біляві личка до сонечка ромашки. Небом дивляться із трави сині дзвіночки. Край доріжки біліє деревій. Ніби райдуга на землі! Милуйся, але не рви. Це краса землі. 

Сосна

Навесні Сергійко посадив у землю малесеньку сосну. Хлопчик часто напував її водичкою. Біля сосни зазеленіла ніжна трава. Вранці на неї опускалася роса. Часто Сергійко сидів біля своєї сосни на травичці. Він милувався чудовим деревцем. А ще хлопчик мріяв посадити сосновий ліс. 

Калина

Ось і літо. Стало тепло й сонячно. Край лісу зеленіє калина. Незабаром на її гілочках з'являться білі букетики. Це цвіт калини. А чи бачили листочки на ній? Ніби їх майстер вималював.

Калина – чудова рослина. Люблять її в Україні. Це наш народний символ і краса. 

Друзі

Тато приніс Сашкові мале зайченя. Таке лякливе!

Чомусь весь час ховається у пазуху і все нюхає. Хлопчик його дуже полюбив. Годував і піклувався про нього.

Дома у Сашка були ще собака Сніжко та кіт Мурчик. Вони подружилися із зайченям. 

Весна

Сонечко посилає на землю свої промінці. Почав зникати сніг. Загомоніли веселі струмочки. На дахах будинків плачуть бурульки.

Усі радіють теплу. Дмитрик і Василько пускають на воду паперові човники. Та вночі ще лютує мороз і кидає холодним сніжком. Але весна зиму перемагає. 

На риболовлі

Хлопчики Андрій і Олег – рибалки. Ось вони поспішають на річку. У руках вудки та баночки з черв'яками.

Тихо біля річки. Навіть хвильок немає. Раптом поплавок Андрійка булькнув під воду. Виплив і знову пірнув. Тягни, Андрію! Той смикнув і вирвав із води великого карася. 

Чемний хлопчик

Із школи додому Петрик їхав трамваєм. На зупинці до салону зайшов старенький дідусь. У руці він тримав ціпочок. Петрик швиденько зіскочив зі свого сидіння. Він запропонував дідусеві сісти на його місце. Дідусь подякував і сів. Очі Петрика сяяли радістю. 

На полі

Настала весна. Почалася кропітка робота на полі. Його зорали трактори. Почали сіяти у м'яку землю зерно. Уже посіяли кукурудзу, овес, ячмінь. Змочить землю дощик, зігріє сонечко. Зазеленіють на полі сходи. А восени люди зберуть урожай. Що літо дало, то зима поїсть. Хтось мудро помітив. 

Горобчик

Під дахом хати жив веселий горобчик. Гніздечко зробив із пір'я та соломи. Прийшла весна. У гніздечку з'явилися малі горобенята. Вони голосно пищали. Цілими днями горобець і горобчиха носили їм їжу. Діти Миколка і Тетянка не чіпали пташок. А кіт Мурко скоса на них поглядав. 

Злива

Розтопила темна хмара великі крила. Закрила землю від сонечка. Стала стогнати над землею громом, дивитися блискавкою. Із крил стали падати на землю краплі води. Почалася злива з градом. На асфальті підстрибували білі кульки.

Стомилася хмара. Посунула небом далі. Дощ ущух.

Щедрувальники

Святково прибрана хата. Пахне пиріжками і теплим хлібом. Аж ось і щедрувальники із дзвониками і зірками. Вони співають щедрівку. Бажають людям добра і щастя. Господарі частують дітей гостинцями. Потім гурт дітей поспішає до іншої хати. 

Восени

Падають із дерев листочки. Лежать у землі й тихо розмовляють. Від цього гомону в лісі буває шарудіння. А зайчик тоді боїться. Насторожився і слухає. Чи не лисичка це? Заховався під кущем і тихо сидить. Чекає зими. Вона накриє листочки сніжком. Вони і мовчатимуть. 

Піклувалася про бабусю

Тетянка любить свою бабусю. Дівчинка завжди їй допомагає. Миє посуд, витирає на полицях шафи порох. Інколи йде за хлібом до крамниці. Та найбільше любить бабуся, коли внучка їй читає. Покладе руку на руку і слухає. Потім вони разом п'ють чай із варенням. 

Горобина

Росте край дороги горобина. Навесні вона зеленіє ніжним листячком. Влітку її кетяги набирають соку і червоніють. Та особливо гарна горобина восени. Стоїть, мов дівчина в українському одязі. Червоне намисто, яскравий віночок. Взимку ласують її ягідками багато птахів.

Красиве і корисне це дерево.                                                       

                                                              Не злякався

Пішли якось діти до лісу. Було так гарно! Світило сонечко, співали птахи. Назбирали вони грибів, нарвали ягід.

Аж ось над лісом з'явилася хмара. Засвітилась блискавка, розірвався грім. Страшно стало в лісі і темно. Зашумів дощ. Петрик і Тетянка злякалися і розплакались. А Олесь не розгубився. Став шукати стежку. І знайшов. Діти поховалися в хатині лісника.

Рушник

В Україні здавна вишивали рушники. Жодне свято не обходилось без них. Рушники на стінах, на образах, на паляниці хліба. Готуючись до заміжжя, вишивала свої рушники і наречена. У кожній місцевості свої кольори, свої орнаменти.

Рушник – це символ нашого народу, це оберіг роду. І найкращий той, що вишивала мама.

Ялинка і горобина

У великому лісі росли поруч ялинка і горобина. Часто між собою вони перешіптувались. На ялинці росли великі, довгі шишки, а на горобині червоні пучки ягід.

Настала осінь. Почало жовтіти й опадати листя з дерев. Пожовкло воно і на горобині. Кожна ягідка зробилася ще червонішою. А ялинка зовсім не змінилася. Глянула вона на свою подругу і не впізнала її. Яка гарна! 

Пролісок

Довго не було тепла. Ночами ще гуляв мороз. Мов розбишака, він морозив розталий за день сніг.

Пролісок довго ждав тепла. Сховався під старим листом і терпів негоду. Нарешті час настав. Весна перемагала всюди. Виглянув він з-під листя, потягнувся стебельцем до сонця. Побачив над собою небесну голубінь. І сам став частинкою неба.

Природа – наш дім

У різні пори року приємно побувати у лісі, на полі, біля річки. Милують око різноколірні квіти на лузі. Корисно вдихати чисте повітря соснового лісу. Чудово відпочити на березі стрімкої річки.

Але всього цього може не бути. Люди знищують ліси, забруднюють річки, руйнують гнізда птахів або знищують рідкісних диких тварин. Зупиніться, люди! Не знищуйте природу! Вона – наш дім! 

Липа

Біля двору цвіте липа. Квіти жовтенькі і дуже пахучі. Раді цій порі бджоли. Стара кучерява липа виділяє багато нектару.

А ще липа – лікар. Допомагає людям позбутися застуди. П'ють вони чай з липового цвіту і зміцнюють здоров'я.

Пташкам липа мов матінка. У своїй пишній кроні ховає різне птаство. Усі дякують цьому чудовому дереву. Навіть літній місяць має назву цієї красуні. 

Гречаний мед

Стало зовсім тепло. Люди посіяли гречку. Вона зійшла і розрослась. Листя в неї широке, а стебло червоне. Бур'яни біля неї не ростуть. Сама себе гречка від них захищає.

Ось уже викидала цвіт. Усе поле ніби наречена. Пасічники поспішають вивезти вулики. Літають бджілки з квітки на квітку. Збирають солодкий нектар. Незабаром викачають темний гречаний мед. Він корисний і цілющий. 

Годівничка

Усюди хазяйнує зима. Вкрила землю снігом, а ріки і озера – льодом. Де пташкам шукати їжу?

Вирішили діти зробити годівничку. Повісили її на дерево та щодня сипали туди корм. Насипали і заховалися. Поспішають до годівнички синиці, пурхають горобчики. А дятлик підкрадається. А потім упаде на годівничку і порозганяє всіх. Сам дзьобає їжу. 

Осінь

Рання осінь. Ще світить ласкаве сонечко. Та його проміння вже не таке ласкаве і тепле. Пожовкла трава прилягла до землі.

Ліс одягнув яскравий жупан. Від жовтих листочків він здається золотим. Зеленіють лише лісові красуні – ялинки і сосни. Скидає листочки горобина, а ягідки залишає. Це вона у червоному намисті зустрічатиме зиму. 

Дніпро

Річка Дніпро найбільша в Україні. Колись була у ньому дуже чиста вода. Кожен хотів пригубити цієї цілющої води.

Сьогодні наш Дніпро вже не такий чистий. Він отруєний байдужими господарями. Дніпро чекає, діти, на вашу допомогу. Якщо ви лікуватимете свою маленьку річку, то здоровішим буде Дніпро. 

Травень

Дерева і кущі поспішають прибратися до свята весни. Зеленіє молода травичка. З'явилися перші фіалки. Понад річкою синіють незабудки. Зацвіла запашна суниця. Уже білими хмаринками вкрилася черемшина. Пливе від неї солодкий медовий запах у високе небо. А до гомінкого щебету пташок приєдналися чарівні трелі солов'я. Пташиний хор заполонив травневий ліс.

Кульбабка

Наприкінці травня на лузі і вздовж доріг зацвітає цікава рослина. Квіточка у неї жовта, листячко вирізьблене. Це маленька кульбабка. Відцвітає вона і покривається маленькими парашутиками. На кожному парашутику – маленька насінинка. Летить за вітром парашутик, летить і насіннячко. Упаде на землю і проросте.

З'явилося нове сонечко. Нова рослинка. 

                                             Небезпечна гірка

Зима для дітей – це велика радість. Ковзанка, льодова гірка, сніговик! Але інколи ці розваги можуть закінчитися нещастям.

Збудували діти гірку біля дороги. Почали з неї спускатися. Та мало не потрапили під колеса вантажівки. Добре що за кермом був досвідчений водій. Він швидко зупинив автомобіль.

На дорогах треба бути уважним. Не наражайте, діти, себе на небезпеку. 


Слово. Значення слова
1
Вивчаємо абетку!

В гостях у букви Ї їБуква ь


Вивчаємо букву Є є


Буква Ю ю

Вивчаємо букву Я яБуква Щ щНатискай сюди!

https://video.novashkola.ua/1-klas/ukrayinska-mova-1-klas/urok-29/
Вивчаємо букву Ч ч


Буква Й й
Вивчаємо букву Х х

Буква Ш ш
Вивчаємо букву Ж ж

Любі школярики! Натискайте на посілання та повторюйте пройдений матеріал! Це цікаво та корисно!
https://video.novashkola.ua/1-klas/ukrayinska-mova-1-klas/urok-24/


Буква З з

Любі мовознавці! Натисніть на посилання!
Погравши в гру "У зоорпарку" та виконавши цікаві вправи, ви повторите матеріал минулого уроку!


Буква ЕеБуква Г гБуква Г гВивчаємо букву Тт


Натисніть на посилання та перегляньте навчальне відеоВивчаємо букву П п


Вивчаємо букву Іі
Український ібіс
Ібіси живуть не лише на берегах Нілу, чи в Африці ходять за гіпопотамами, один вид чудово почувається в очеретах і вербових чагарниках України.
Коровайка (лат. — Plegadis falcinellus ; англ. — Glossy ibis) — єдиний птах родини ібісових в Україні.
Птах середнього розміру, розмах крил близько 80–105 см.
Довгоногий, довгошиїй, з довгим загнутим донизу дзьобом. У дорослого птаха в шлюбному вбранні голова, шия, тулуб i малі покривні пера верху крил шоколадно-коричневі; біля основи дзьоба вузькі білі смужки; голова, верх тулуба і крил із пурпуровим металічним полиском; махові пера і більша частина покривних пер крил темно-зелені, з металічним полиском; хвіст чорний, із пурпуровим полиском; дзьоб оливково-бурий; ноги бурі.
В Україні гніздиться на півдні: в дельтах Дунаю, Дніпра та Дністра, на Сиваші та ін. Перелітний птах.
Харчується на мілководді. Довгим дзьобом вишуковує в мулі рачків, молюсків, пуголовків, мальків риб, а інколи їсть навіть змій та ящірок. Пташиний дзьоб зазвичай видається нам нечутливим кістяним виростом, але на прикладі коровайки можемо спостерегти, що це не так. На кінчику дзьоба коровайки розташовані рецептори доторку, це дозволяє швидко знаходити здобич без допомоги зору. Зловивши здобич, птах закидає голову назад і відправляє їжу прямо в рот.
Гнізда роблять на деревах чи в очеретах. За пташенятами доглядають в парі. Любить сусідів — гніздиться в змішаних колоніях з чаплями, бакланами
Коровайки — мовчазні птахи, голос можна почути переважно в польоті: http://www.xeno-canto.org/162094

Вивчаємо букву Д д
Буква  В в


Вивчаємо букву Б бНавчаємось граючись!

Любі школярики! Пограйтеся у цікаву гру та визначте кількість складів у слові!
Відшукайте звукову модель!

Буква Рр


Вивчаємо букву ИиВивчаємо звуки голосні та приголосні

Вивчаємо букву Кк

Вивчаємо букву Н н

Вивчаємо букву У


Любі дітки, пограйтеся у цікаву гру

Вивчаємо звуки та букви
Вивчаємо букву А